Reklama

Wadliwe rusztowanie

Wadliwe rusztowanie

11.05.2003
Czyta się kilka minut
Na ekrany naszych kin wchodzi najnowszy film anarchizującego reżysera włoskiego Marca Bellocchio. Niestety, „L'ora di religione”, film bardzo ładny i - jak to się mówi - dobrze zrobiony, zupełnie mi się nie podoba.
P

Pomimo wszystkich swoich walorów: sprawnej reżyserii, znakomitej gry aktorów, udanej scenografii itp., film ani nie przekonuje, ani nie pobudza do głębszej refleksji - a o to, zdaje się, chodziło. Pierwszą rzucajacą się w oczy rzeczą jest wieloznaczność szczegółów: imion bohaterów, ale także samego tytułu filmu, który może znaczyć - jak chce jego polska wersja - „czas religii”, jak również lekcję religii w szkole. Nazwisko bohatera - Ernesto Picciafuoco znaczy chyba „ten, kto igra z ogniem”, książę nazywa się Nulla - czyli nic, a piękna panna (pani od religii) - Diana Sereni, co przywodzi skojarzenie z pogodą, zarówno ducha jak i meteorologiczną.

Watykan, choć umieszczony, jak można wnioskować z trasy przejazdu bohatera przez Rzym, tam, gdzie należy, pokazany został bez jakiejkolwiek dbałości o podobieństwo do pierwowzoru. Scena przyjęcia z biskupami, księżmi i zakonnicami...

4186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]