Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Wadliwe rusztowanie

Wadliwe rusztowanie

11.05.2003
Czyta się kilka minut
Na ekrany naszych kin wchodzi najnowszy film anarchizującego reżysera włoskiego Marca Bellocchio. Niestety, „L'ora di religione”, film bardzo ładny i - jak to się mówi - dobrze zrobiony, zupełnie mi się nie podoba.
P

Pomimo wszystkich swoich walorów: sprawnej reżyserii, znakomitej gry aktorów, udanej scenografii itp., film ani nie przekonuje, ani nie pobudza do głębszej refleksji - a o to, zdaje się, chodziło. Pierwszą rzucajacą się w oczy rzeczą jest wieloznaczność szczegółów: imion bohaterów, ale także samego tytułu filmu, który może znaczyć - jak chce jego polska wersja - „czas religii”, jak również lekcję religii w szkole. Nazwisko bohatera - Ernesto Picciafuoco znaczy chyba „ten, kto igra z ogniem”, książę nazywa się Nulla - czyli nic, a piękna panna (pani od religii) - Diana Sereni, co przywodzi skojarzenie z pogodą, zarówno ducha jak i meteorologiczną.

Watykan, choć umieszczony, jak można wnioskować z trasy przejazdu bohatera przez Rzym, tam, gdzie należy, pokazany został bez jakiejkolwiek dbałości o podobieństwo do pierwowzoru. Scena przyjęcia z biskupami, księżmi i zakonnicami...

4186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]