Reklama

W poszukiwaniu lepszej Polski

W poszukiwaniu lepszej Polski

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Warszawska Zachęta przygotowała wystawę o II Rzeczypospolitej. „Przyszłość będzie inna” pokazuje ówczesną Polskę nieoczywistą, wykraczającą poza obiegowe wyobrażenia. I niezwykle aktualną.
Maria Ewa Łunkiewicz-Rogoyska „Pływalnia”, 1939 r., Muzeum Narodowe we Wrocławiu. ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
P

Pytanie o II Rzeczpospolitą, jej osiągnięcia, niedostatki i zaniedbania, jest szczególnie istotne w roku 100-lecia odrodzenia wolnej Polski. Nie chodzi jedynie o szacunek dla minionych pokoleń. Przeszłość, o czym dobrze wiedzą obecnie rządzący, ma wpływ na przyszłość.

Polska musiała odbudować zarówno państwowość, jak i tożsamość podzieloną rozbiorami. Z rozwarstwionym i zróżnicowanym narodowościowo społeczeństwem, z obszarami biedy i zacofania. W nowym państwie funkcjonowały różne systemy prawne, relacje społeczne i obyczajowość. Ostatecznie nowa Polska okazała się w jednych wymiarach państwem zanurzonym w głębokiej przeszłości, w innych – niesłychanie nowoczesnym.

Polki już w 1918 r. uzyskały prawo udziału w wyborach (Francuzki w 1944, a Szwajcarki w 1970 r.). Przyjęty w 1932 r. kodeks karny, tzw. kodeks Makarewicza, wprowadzał bardzo nowoczesne jak na tamten czas...

9917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]