Reklama

Ładowanie...

Usypiające praktyki

10.10.2004
Czyta się kilka minut
Anthony de Mello w książce Śpiew ptaka przytacza następującą historię: Co wieczór, gdy guru zasiadał do odprawienia nabożeństwa, łaził tamtędy kot należący do aśramu, rozpraszając wiernych. Dlatego guru polecił, by kota związywać podczas nabożeństwa. Długo po śmierci guru nadal związywano kota w czasie wieczornego nabożeństwa, a gdy kot w końcu zdechł, sprowadzono do aśramu innego kota, aby móc go związywać w czasie wieczornego nabożeństwa. Wieki później uczniowie guru pisali wielce uczone traktaty o istotnej roli kota w należytym odprawianiu nabożeństwa.
-

---ramka 339646|prawo|1---Gdy do Pana Jezusa przyszło dziesięciu trędowatych, prosząc, by ich uzdrowił, odesłał chorych do kapłanów, bo Prawo nakazywało, by duchowni rozeznawali, kto jest dotknięty trądem, a kto z niego uzdrowiony. “A gdy szli, zostali oczyszczeni". Tylko Samarytanin, który nie pokładał ufności w rytuałach liturgicznych, dostrzegł, kto jest sprawcą cudu. Dziewięciu Izraelitów zgrzeszyło niewdzięcznością, jednak powodem grzechu było nierozpoznanie Źródła swojego uzdrowienia.

Niestety, chrześcijanie przypominają czasem uczniów guru albo dziewięciu oczyszczonych i patrzą rytualnie na wiele swoich praktyk. Gdy przygotowywałem się do I komunii, nauczyłem się powiedzenia, że “kto dziewięć piątków odprawi jak trzeba, ten będzie zbawiony i pójdzie do nieba". Dzisiaj jako spowiednik muszę uspokajać dorosłych pokładających ufność w tej formule, że...

2698

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]