Reklama

Upał

Upał

29.08.2016
Czyta się kilka minut
Przekomarzanie. Kroki. Żwirowa alejka. Przez kamyczki przebija się zieleń. Sierpniowa, rozgrzana. Upał. I znów przekomarzanie niemądre, zalotne: – Bo moje imię w wołaczu brzmi absolutnie okropnie.

– Co za pomysł?
– A tak! Zawsze! Nawet moja szkolna polonistka, gdy chciała mi zrobić na złość…
– A jak inaczej? Proszę pani?
– Proszę pani? Bardzo dobrze!
Słowa odbijały się od martwych ścian pałacyku. Wpadały przez otwarte okna. Między stare obrazy, notatki na skrawkach papieru, kolekcję noży z kości słoniowej – kiedyś służyły do otwierania bardzo ważnych listów, teraz były tylko żółtymi, zupełnie nieprzydatnymi nożami z kości słoniowej. Nadlatywały od strony łąki, która oddzielała pałacyk od asfaltowej drogi do miasteczka.
Kiedyś była wypielęgnowanym trawnikiem? Może, ale dawno temu. Teraz tylko małe kwiatki rumianku – przyjazne. A reszta? Dzikość! Pokrzywa, piołun, fioletowy oset i liście łopianu. W skwarze pachniało intensywnie, kwaśno.
Przekomarzanie nie ustawało. Powoli wypełniało dworek. Upalny świat na zewnątrz wyglądał zupełnie jakby...

5208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]