Reklama

Umysł kontra uczucia

Umysł kontra uczucia

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Zimą tego roku przeczytałem w Gościu Niedzielnym wywiad z o. Dariuszem Cichorem, posłanym do Belgii. Zastał tam niewielką parafię, w której nikt nie głosił słowa Bożego, a najważniejszą rzeczą było utrzymanie miłej atmosfery. W tym sympatycznym duszpasterstwie wyeliminowano z liturgii niewygodne czytania biblijne, zastępując je tekstami z Małego Księcia lub Bergsona.
-

---ramka 362669|prawo|1---Gdy polski paulin zaczął odwoływać się do Pisma Świętego, dokumentów soboru czy Katechizmu Kościoła Katolickiego, parafianie zbuntowali się i odeszli. Ojciec Dariusz został w kościele sam. Wszystko - sytuacja zlaicyzowanego kraju, odpływ wiernych, wewnętrzne uczucia - krzyczały, że poniósł klęskę. Chciał uciekać. Nie zrobił tego, ponieważ podczas drogi krzyżowej przeczytał rozważanie kard. Danneelsa, mówiące o tym, że Chrystus nie zszedł z krzyża, ale poczekał, aż Go z niego zdjęto. Zrozumiał, że ta parafia jest jego powołaniem.

Przypomniałem sobie ten wywiad, gdy czytałem fragment Ewangelii, w którym po bardzo sympatycznej chwili - wyznania wiary Piotra i błogosławieństwa Jezusa - ten ostatni mówi, że musi iść do Jerozolimy, gdzie zostanie ukrzyżowany. Piotr, obawiając się, że może to popsuć podniosłą atmosferę, bierze taktownie...

2868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]