Reklama

Ukryte życie pomników

Ukryte życie pomników

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Jak sama nazwa wskazuje, służą upamiętnianiu. Postawiono je przeciw wszechwładzy śmierci. Te krzyże i figury potrafią jednak naszą pamięć obezwładnić.
Pomnik Stanisława Wokulskiego na dworcu kolejowym w Skierniewicach / MARIAN ZUBRZYCKI / FORUM
Pomnik Stanisława Wokulskiego na dworcu kolejowym w Skierniewicach / MARIAN ZUBRZYCKI / FORUM
N

Nie spodziewałem się tego. Być może coś wcześniej obiło mi się o uszy, ale nie zwróciłem na te informacje uwagi. Pociąg zbliżał się do stacji. Zobaczyłem stojącego na peronie mężczyznę z bagażami, spoglądającego na mnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że był ubrany staroświecko i wykonany z brązu.

Ostatnia podróż Stacha Wokulskiego

Posąg Wokulskiego na dworcu kolejowym w Skierniewicach to modelowy przykład tego, jak pomniki działają w przestrzeni, w naszym doświadczeniu i w sieci kulturowych znaczeń. Jest umieszczony w nietypowym miejscu i poświęcony postaci fikcyjnej. Dzięki temu pozwala dostrzec coś, co inne skrzętnie ukrywają.

Wokulski autorstwa Roberta Sobocińskiego stanął na dworcu w Skierniewicach, ponieważ to właśnie ta stacja była ostatnią na drodze jego podróży w „Lalce” Bolesława Prusa. Wypowiedziawszy z bólem i pogardą słynne „...

20062

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

.

.

.

.

.

.

.

.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]