Reklama

Tygodnik o uchodźcach

Tygodnik o uchodźcach

20.06.2019
Czyta się kilka minut
To już ponad 70 milionów – tylu ludzi musiało uciekać z domów przed wojną i prześladowaniami. Liczba ta, którą ONZ, jak co roku, ogłosiła na przypadający 20 czerwca Światowy Dzień Uchodźcy, rośnie od lat. W minionym roku uchodźców przybywało w tempie 35 tys. dziennie – szybciej niż w 2015 r., kiedy za sprawą wydarzeń na Morzu Śródziemnym trafili na stałe do świadomości Europejczyków.
C

Celem uchodźców nie jest wcale Zachód – ich celem jest ucieczka z miejsc niebezpiecznych. Dlatego tak wielu z nich przemieszcza się w granicach swoich państw (tzw. uchodźcy wewnętrzni). Większość zaś z tych, którzy przekroczyli granicę, schroniła się w najbliższym bezpiecznym miejscu, czyli w sąsiednim państwie. 

Polska dyskusja o uchodźcach – zideologizowana, a przez niektórych polityków wykorzystana do siania strachu – utknęła wokół pytania „przyjąć czy nie przyjąć?”. Świat tymczasem stoi przed nowymi wyzwaniami. Granica między uchodźcami a migrantami coraz bardziej się zaciera – trwa praca nad międzynarodowymi porozumieniami o tzw. migracji mieszanej; zmiana klimatu, susze czy nieprzewidywalne cykle powodowe sprawiają, że przybywa uchodźców klimatycznych. W połączeniu z trwającą już w krajach globalnego Południa wielką zmianą demograficzną wszystko to sprawi, że od tematyki uchodźstwa i migracji, choćbyśmy tego bardzo chcieli, nie uciekniemy. Politycy nie zaczarują rzeczywistości. Im więcej o współczesnej migracji będziemy wiedzieć, tym mniejsze w przyszłości będzie zaskoczenie.

W „Tygodniku” o uchodźcach i migrantach pisaliśmy na długo przed tym, zanim temat zdominował media. Od Lampedusy i Kurdystanu, przez Somalię i Syrię, po Bangladesz czy granicę meksykańsko-amerykańską – nasi dziennikarze i korespondenci pisali z miejsc, w których przyszłość dzieje się już teraz. Zapraszamy do serwisu specjalnego „Tygodnika” o uchodźcach i migrantach.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]