Reklama

Trump na kozetce

Trump na kozetce

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Gdy media i polityczni rywale uznają głowę państwa za niezrównoważoną psychicznie, robi się nieswojo. A co, gdyby do gry weszli psychiatrzy? Lekarze z USA są podzieleni, czy wolno im włączać się do debaty o swoim prezydencie.
Donald Trump już w roli prezydenta USA, Waszyngton, 1 lutego 2017 r. Carolyn Kaster / AP / EAST NEWS
Z

Zaczęło się od pism modowych i lifestyle’owych. Potem szerokim echem odbił się tekst napisany przez dziennikarza sportowego, pt. „Czy Donald Trump przeszedłby test na poczytalność?”. Od tego momentu podobnych publikacji było w USA wiele. A w popularnym programie telewizyjnym Mika Brzeziński wywołała psychiatrów do tablicy: „Czyż nie nadszedł czas, aby na ten temat wypowiedział się specjalista z dziedziny zdrowia psychicznego?”.

Co wolno lekarzom

Uderz w stół... Właśnie o postawie (i odpowiedzialności) lekarzy w kwestii zabierania głosu na temat zdrowia psychicznego osób publicznych dyskutowano, i to zawzięcie, na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) w San Diego.

A jest o czym debatować: od 1973 r. kodeks etyki APA zakazuje bowiem psychiatrom wypowiadać się publicznie o zdrowiu psychicznym osób uprzednio przez nich niezbadanych i...

10934

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]