Reklama

Ładowanie...

Thassos, Cykady, Dimitri i Kostats

20.07.2003
Czyta się kilka minut
T

Thassos

Już myślałam, że takich miejsc nie ma. Że wszystkie zostały zabetonowane nadmorskimi promenadami, ciasno zabudowane wielkimi hotelami i sklepami, podziurawione basenami, wokół których tłoczą się na leżakach ludzie, rozmawiający przez telefony komórkowe. Że wzmacniacze i głośniki zamordowały każdą enklawę ciszy. Że morze stało się tylko terenem, po którym poruszają się wycieczkowe stateczki, wodne rowery, "banany" i smrodzące spalinami ślizgacze. A tu nagle wyłoniła mi się zapomniana Arkadia. Malutka, zielona, cicha, z życiem w zwolnionym tempie, z cudownym, pustym morzem... Na wyspie dowiedziałam się - może to nie jest oficjalna mitologia, ale taka lokalna, na własny użytek - że Thassos był bratem królewny Europy, którą porwał Zeus pod postacią byka. Brat wyruszył na poszukiwanie, ale kiedy podczas wędrówki, wylądował na niedużej, zielonej wysepce, tak...

3239

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]