Reklama

Ładowanie...

Tęsknota za księdzem

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Popularność książki można przewidzieć niemal z taką samą pewnością, jak ataki, które spadną na jej autora. Jan Grzegorczyk, redaktor miesięcznika „W drodze”, w trakcie sprawy arcybiskupa Paetza i sporów o Radio Maryja napisał powieść o życiu polskich księży. „Kapłaństwo - czytamy w niej - nie chroni przed żadnym upadkiem. Jest jak wspinaczka, nieraz odpadnie się od ściany”.
O

Odwiedził nas w redakcji ksiądz Groser. Ciemnowłosy, krótko ostrzyżony, szczupły mężczyzna w sportowym stroju (jechał w góry) zrobił na koleżankach wrażenie swoją naturalnością. Na szczęście nie przyszedł proponować nam któregoś ze swoich opowiadań: w roli pisarza niezbyt go ceniliśmy, kolejne książki przyjmowaliśmy milczeniem (choć raz ks. Adam Boniecki napisał kilka kurtuazyjnych zdań na czwartą stronę okładki). Tym razem jednak nie o literaturze mieliśmy rozmawiać: umówiliśmy się, by zastanowić się nad projektem debaty o współczesnych polskich księżach. Jak siebie widzą, po wszystkich doświadczeniach z religią w szkole, sporami politycznymi, sprawie Paetza? Na ile prawdziwe są stereotypowe opinie o ich zamożności, na ile czują się zagubieni, przygnieceni falą antyklerykalizmu? Jak częste są przypadki „podwójnego życia”? Czy odczuwają napięcie między wezwaniem do służby a...

10067

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]