Reklama

Tęsknota za księdzem

Tęsknota za księdzem

30.03.2003
Czyta się kilka minut
Popularność książki można przewidzieć niemal z taką samą pewnością, jak ataki, które spadną na jej autora. Jan Grzegorczyk, redaktor miesięcznika „W drodze”, w trakcie sprawy arcybiskupa Paetza i sporów o Radio Maryja napisał powieść o życiu polskich księży. „Kapłaństwo - czytamy w niej - nie chroni przed żadnym upadkiem. Jest jak wspinaczka, nieraz odpadnie się od ściany”.
O

Odwiedził nas w redakcji ksiądz Groser. Ciemnowłosy, krótko ostrzyżony, szczupły mężczyzna w sportowym stroju (jechał w góry) zrobił na koleżankach wrażenie swoją naturalnością. Na szczęście nie przyszedł proponować nam któregoś ze swoich opowiadań: w roli pisarza niezbyt go ceniliśmy, kolejne książki przyjmowaliśmy milczeniem (choć raz ks. Adam Boniecki napisał kilka kurtuazyjnych zdań na czwartą stronę okładki). Tym razem jednak nie o literaturze mieliśmy rozmawiać: umówiliśmy się, by zastanowić się nad projektem debaty o współczesnych polskich księżach. Jak siebie widzą, po wszystkich doświadczeniach z religią w szkole, sporami politycznymi, sprawie Paetza? Na ile prawdziwe są stereotypowe opinie o ich zamożności, na ile czują się zagubieni, przygnieceni falą antyklerykalizmu? Jak częste są przypadki „podwójnego życia”? Czy odczuwają napięcie między wezwaniem do służby a...

10067

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]