Terroryzm: największe zamachy

5 września 1972 - w czasie olimpiady w Monachium palestyńska organizacja “Czarny Wrzesień" bierze 11 sportowców izraelskich jako zakładników. Domagają się uwolnienia 234 więźniów osadzonych w Izraelu i Europie Zachodniej (m.in. Urlike Meinhof i Andreasa Baadera, przywódców niemieckiej organizacji RAF). Premier Izraela Golda Meir oświadcza, że jej kraj “nie spełnia żądań terrorystów". Próba odbicia zakładników kończy się tragedią: giną wszyscy, a także policjant i pięciu terrorystów. Mózgiem operacji jest Mohammed Daoud Machmoud, związany z Arafatem.

5 marca 1975 - terroryści palestyńscy zajmują hotel “Savoy" w Tel Awiwie. 6 marca rano zaczyna się szturm jednostek specjalnych. Terroryści detonują ładunki wybuchowe. Ginie 11 Izraelczyków, w tym trzech żołnierzy, 20 jest rannych. Z ośmiu terrorystów ginie siedmiu.

21 grudnia 1988 - na pokładzie samolotu linii PanAm lecącego nad szkocką miejscowością Lockerbie wybucha bomba podłożona (jak sądzono) przez dwójkę libijskich terrorystów (jednego skazano). Giną wszyscy znajdujący się w samolocie oraz 11 mieszkańców Lockerbie. Później o zamach oskarżono libijskie służby specjalne. W 1999 r. ONZ nakłada na Libię sankcje, zniesione w 2003 r., po przyznaniu się przez ten kraj do odpowiedzialności za zamach. Rodzinom ofiar Libia wypłaca odszkodowanie.

26 lutego 1993 - furgonetka-pułapka wybucha w podziemnym garażu World Trade Center w Nowym Jorku. Eksplozja powoduje zawalenie się stropów czterech z siedmiu podziemnych kondygnacji WTC. Pożar trwa 10 godzin. Ginie sześć osób, ponad tysiąc jest rannych. Za zamachem stał Egipcjanin Omar Abdel Rahman, eks-lider Grupy Islamskiej, walczącej z władzami Egiptu. Aresztowano go kilka miesięcy po zamachu.

11 grudnia 1994 - na pokładzie samolotu filipińskich linii lotniczych eksploduje bomba podłożona przez zamachowców z Al-Kaidy. Ginie jedna osoba, 10 jest rannych.

7 sierpnia 1998 - Al-Kaida atakuje amerykańskie ambasady w Nairobi (Kenia) i Dar es Salaam (Tanzania). W pierwszym zamachu giną 254 osoby, ponad 5 tys. jest rannych; w drugim ginie 10 osób, rannych zostaje 77.

Wrzesień 1999 - seria wybuchów w rosyjskich miastach, m.in. w Moskwie, Bujnacku, Wołgodońsku, zabija ponad 300 osób. O zorganizowanie zamachów Władimir Putin oskarża Czeczenów. Zamachy stały się pretekstem do rozpoczęcia trwającej do dziś tzw. drugiej wojny czeczeńskiej.

12 października 2000 - Jemen, port Aden: Al-Kaida atakuje amerykański niszczyciel “Cole", ginie 15 marynarzy, 33 jest rannych.

11 września 2001 - 19 porywaczy z Al-Kaidy uprowadza cztery samoloty pasażerskie. Jeden rozbijają o północną wieżę nowojorskiego World Trade Center, potem drugi o wieżę południową. Trzeci samolot zostaje rozbity o waszyngtoński Pentagon. Czwarty samolot rozbija się na polu w Pensylwanii. Podejrzewa się, że leciał na Biały Dom albo Kapitol. Obie wieże WTC zapadają się. Giną co najmniej 2752 osoby, w tym kilkuset policjantów i strażaków. Zamachy są bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia tzw. wojny z terroryzmem.

14 października 2002 - bomby eksplodują w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali. Ginie ok. 200 osób, głównie zachodnich turystów (w tym Polka, dziennikarka Beata Pawlak). Do zamachu przyznaje się organizacja Dżemaja Islamija.

23 października 2002 - grupa 50 czeczeńskich separatystów zajmuje moskiewski teatr “Na Dubrowce" biorąc jako zakładników publiczność (800 osób). Terroryści żądają zakończenia wojny w Czeczenii i grożą wysadzeniem teatru. Po trzech dniach rosyjskie służby specjalne szturmują teatr i odbijają zakładników (zabijając w wyniku użytego gazu ponad stu z nich). Nieprzytomnych Czeczenów zabito strzałami w głowę.

Rok 2003, 2004 - Irak, terroryści, rekrutujący się spośród ludzi obalonej dyktatury lub związani z Al-Kaidą i innymi organizacjami, prowadzą nieustanną kampanię, wymierzoną w przedstawicieli nowych irackich władz, ludność cywilną, wojska koalicji i cudzoziemców pracujących w Iraku. Łącznie ginie w nich co najmniej kilka tysięcy ludzi. Powszechne stają się porwania, również dla okupu. W jednym z największych zamachów przed meczetem w Nadżafie samochód-pułapka zabija ok. 90 osób, w tym szyickiego przywódcę Mohammeda Baqir al-Hakima.

11 marca 2004 - Madryt: seria 10 eksplozji w 4 miejskich pociągach zabija ok. 200 osób, a rani 1800. Do zamachu przyznaje się kilka organizacji. Tragedia ma miejsce przed wyborami parlamentarnymi i decyduje o ich wyniku: premierem zostaje socjalista José Zapatero, który wycofuje hiszpańskie wojska z Iraku.

1 września 2004 - podczas inauguracji roku szkolnego czeczeńscy terroryści zajmują szkołę w Biesłanie (Osetia Północna, część Rosji) i biorą jako zakładników dzieci. Po dwóch dniach siły rosyjskie szturmują szkołę, ginie 300 osób, w tym ponad 150 dzieci.

28 lutego 2005 - w Hilli na południe od Bagdadu terrorysta wjeżdża autem-pułapką w tłum czekający w kolejce do urzędu zatrudnienia; w pobliżu jest targ. Ofiary to cywile. Ginie 166 osób, 150 jest rannych.

7 lipca 2005 - w godzinach szczytu dochodzi do skoordynowanego ataku w Londynie: eksplozje w metrze i w autobusach zabijają co najmniej 50 osób, 700 jest rannych (stan na 8 lipca). Zamach ma miejsce w trakcie szczytu G-8 w Wielkiej Brytanii i w dzień po ogłoszeniu, że letnia olimpiada w 2012 r. odbędzie się w Londynie. Odpowiedzialność bierze na siebie nieznana organizacja “Tajna Grupa Świętej Wojny Al-Kaidy w Europie". Ugrupowanie żąda od Włoch i Danii wycofania wojsk z Afganistanu i Iraku.

O terroryzmie w sieci:

- strona ABW o organizacjach terrorystycznych,

- polski portal poświęcony terroryzmowi,

- rządowa strona amerykańska.

Opracowali Małgorzata Nocuń i Michał Kuźmiński

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 29/2005