Reklama

Tak jak tutaj

20.06.2011
Czyta się kilka minut
Duży sklep w centrum Bukaresztu. Gabloty i półki wypełnione pieczywem, nabiałem, mięsem, przetworami.
Z

Załoga w pogotowiu, nastrój oczekiwania. Kamerzyści robią próbne zbliżenia. W końcu otwierają się drzwi i wkracza Nicolae Ceauşescu. Energia, z jaką to robi, ma dowodzić, że zjawił się tu z zaskoczenia. Podchodzi do półki z chlebem, wyciąga jeden bochenek, maca, odkłada na miejsce. Potem drugi - tak samo. Ekspedientki klaszczą. Cała scena nie trwa dłużej niż dwie minuty.

Listopad 1979 r., XII Zjazd Rumuńskiej Partii Komunistycznej. Na trybunę wchodzi Constantin Pârvulescu, przeszło 80-letni zasłużony działacz. Prowadzący obrady próbuje nie dopuścić go do głosu, ale Ceauşescu macha ręką: niech mówi. Pârvulescu od razu przechodzi do rzeczy: zjazd jest farsą, pierwszy sekretarz załatwił sobie reelekcję, zanim rozpoczęły się obrady, ważne stanowiska w państwie obsadza członkami swojej rodziny. Sala słucha w napięciu, w końcu ktoś się wyrywa: "Nieprawda! Niech...

3917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]