Reklama

Tajemnice rzymskich podziemi

Tajemnice rzymskich podziemi

29.06.2010
Czyta się kilka minut
W rzymskich katakumbach św. Tekli archeolodzy odkryli najstarsze na świecie wizerunki apostołów. Ich kult narodził się znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono.
J

Już w czerwcu 2009 r. badacze pracujący dla Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej odsłonili tam fresk przedstawiający św. Pawła. Jak powiedziała w zeszłym tygodniu kierująca pracami Barbara Mazzei, jej ekipa przewidywała, że dalsze prace przyniosą kolejne odkrycia, ale fakt odnalezienia wizerunku Apostoła Narodów akurat w momencie, kiedy w Kościele kończył się rok mu poświęcony, skłoniła ich do ogłoszenia tego w trybie natychmiastowym.

Po kolejnych miesiącach badań archeologom udało się odkryć malowidła przedstawiające apostołów Piotra, Andrzeja i Jana. - To otwiera nowy rozdział w historii sztuki - mówi nadzorujący prace prof. Fabrizio Bisconti. - Nie wiedzieliśmy, że już pod koniec IV w. były zdefiniowane fizjonomie apostołów. Do tej pory znaliśmy je ze sztuki raweńskiej; w kościele San Vitale w Rawennie są wizerunki Andrzeja i Jana, ale o wiek...

3390

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]