Reklama

Ładowanie...

Sztuki poezji

Sztuki poezji

08.05.2017
Czyta się kilka minut
W „13 sztukach” Piotr Janicki pozostaje przy wypracowanym w „Wyrazach uznania” dyskursie. To poetyka krótkich skeczów – żartów słowno-sytuacyjnych, zapożyczających się u Białoszewskiego.
A

Ale także skrótowych ujęć rzeczywistości z pozoru przypominających obiektywne obrazki – wiodących donikąd albo zakończonych zbijającymi z tropu puentami. W końcu Janicki buduje też wiersz z zagęszczonych konceptów, których zasadniczą energię stanowi patos „wysokich”, powszechnie kojarzonych z poezją frazesów, przełamywanych poprzez sytuacyjne „spłaszczenie” sensów wiersza. Janicki tworzy poezję kompromitując poezję: jego paliwem pozostaje wyśmiewanie związanych z nią oczekiwań – zarówno estetycznych, jak i ideowych. Podmiot, niczym stand-up comedian, mówi bez trudu zaskakująco śmieszne rzeczy, a my nie wiemy, z czego i dlaczego w ogóle się śmiejemy. Należało oczekiwać, że wiersze Janickiego w końcu zamienią się w „sztuki”: o „zawieszonym” potencjale semantycznym, zależne w całości od nieznajdującego rozwiązania suspensu, przypominające niektóre nonsensowne, krótkie formy dramatyczne Różewicza. Egzystencjalny wydźwięk całości mądrze lokuje się więc w okolicach dającego do myślenia banału; a jednak Janicki daje do myślenia także w krytycznym, nie tak zgranym tych słów znaczeniu. Poszukując sensu w poezji, kończymy często nie z wierszem, ale z jego banalnym, zgrabnie podsuwanym przez krytyczną tradycję „rozumieniem”. ©

Piotr Janicki, 13 SZTUK, Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, Białystok 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]