Reklama

Sztuka Powszechnie Nieznana (7): Gotycki witraż z Iwkowej i Wierzbięta z Branic

Sztuka Powszechnie Nieznana (7): Gotycki witraż z Iwkowej i Wierzbięta z Branic

23.09.2020
Czyta się kilka minut
Przyglądamy się dziś niewielkiemu, XV-wiecznemu witrażowi z sądecczyzny. Kim był jego fundator i dlaczego ważna jest informacja, że umarł w sobotę, a nie w piątek? Jak powstawał witraż w średniowieczu? I dlaczego Matka Boska stoi na księżycu, który w dodatku ma twarz? Zaprasza Magdalena Łanuszka.
Podkast Powszechny / cykl Sztuka Powszechnie Nieznana

Posłuchaj

W

Wśród wielu gotyckich dzieł w kolekcji Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie znajduje się niewielki witraż z drewnianego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Iwkowej na sądecczyźnie, datowany na drugą dekadę XV wieku, najprawdopodobniej ufundowany przez Wierzbiętę z Branic, którego epitafium jest dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kim był Wierzbięta i dlaczego ważna jest informacja, że umarł w sobotę, a nie w piątek? Jak powstawał witraż w średniowieczu? Dlaczego w witrażu z Iwkowej Matka Boska stoi na księżycu?

„Sztuka Powszechnie Nieznana" to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Powszechnym. W siódmym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o pięknym małopolskim witrażu przedstawiającym Matkę Boską Apokaliptyczną.

Matka Boska Apokaliptyczna, witraż z Iwkowej, ok. 1410-1420, , Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. Reprodukcja wg D. Horzela, "Cud światła", katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 2020, nr kat. 30., s. 163 (fot. CV Polska/Daniel Podosek)
Matka Boska Apokaliptyczna, witraż z Iwkowej, ok. 1410-1420, , Muzeum Diecezjalne w Tarnowie. Reprodukcja wg D. Horzela, "Cud światła", katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie, Kraków 2020, nr kat. 30., s. 163 (fot. CV Polska/Daniel Podosek)

 

Epitafium Wierzbięty z Branic, ok. 1425, Muzeum Narodowe w Krakowie
Epitafium Wierzbięty z Branic, ok. 1425, Muzeum Narodowe w Krakowie

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter