Świat jest nie tylko dla silnych

Mówił o tym papież podczas spotkania z młodymi ze 150 krajów w Panamie. Na 34. Światowe Dni Młodzieży, trwające od 23 do 27 stycznia, Franciszek przywiózł mocne przesłanie, które kierował nie tylko do uczestników.

27.01.2019

Czyta się kilka minut

Młodzi w oczekiwaniu na papieża, Campo San Juan Pablo II, Panama, 27 stycznia 2019 r. / Fot. Rebecca Blackwell / AP / East News /
Młodzi w oczekiwaniu na papieża, Campo San Juan Pablo II, Panama, 27 stycznia 2019 r. / Fot. Rebecca Blackwell / AP / East News /

Na spotkaniu z biskupami środkowoamerykańskimi papież przestrzegał przed „kościelnym funkcjonalizmem i klerykalizmem”, przyznając, że jest to zjawisko „niestety powszechne i stanowiące karykaturę i wypaczenie posługi”. Za wzór hierarchom stawiał zamordowanego w 1980 r. przez bojówki prawicowe w Salwadorze św. biskupa Oskara Romero („Odwołanie się do postaci Romero oznacza odwołanie się do świętości i proroczego charakteru, który żyje w DNA waszych Kościołów” – mówił). Przypominał, że „pasterz nie może być daleko od cierpienia swego ludu”.

Podczas Drogi Krzyżowej upominał się o uchodźców, pytając: „Jak reagujemy wobec Jezusa, który cierpi, podąża, emigruje w obliczu tak wielu naszych przyjaciół, tylu nieznajomych, których nauczyliśmy się czynić niewidocznymi?”. Uczynił także aluzję do seksualnych nadużyć w Kościele: „Jak łatwo wpaść w kulturę znęcania się, molestowania i zastraszania” – mówił.
Podczas mszy w panamskiej katedrze mówił księżom o duszpasterskim zniechęceniu, nazywając „najgorszą herezją naszych czasów” myślenie, że Bóg i wspólnota Kościoła nie mają nic do powiedzenia czy dania współczesnemu światu. Konsekrował też ołtarz z relikwiami Jana Pawła II i biskupa Romero.


Czytaj także: Po lewicy Ojca - Marcin Żyła o arcybiskupie Romero


Młodych uczestników ŚDM Franciszek przekonywał, że „świat jest nie tylko dla silnych”, a wielkość nie polega na tym, że ma się najnowszy samochód. W przemówieniu podczas sobotniego czuwania przekonywał, że prawdziwej wspólnoty nie znajdzie się w sieci, a Maryja, choć „nie była influencerką”, stała się kobietą, która miała największy wpływ na historię”.

W trakcie nabożeństwa pokutnego Franciszek wyspowiadał troje więźniów, m.in. mężczyznę, który w wieku 16 lat został skazany za podwójne zabójstwo.

ŚDM to nie tylko oficjalne masowe imprezy, ale także prywatne spotkania. Papież przyjął m.in. grupę 450 młodych Kubańczyków i polską załogę „Daru Młodzieży”, która przybyła do Panamy w ramach Rejsu Niepodległości. Franciszek także zjadł obiad w towarzystwie dziesięciorga młodych przedstawicieli pięciu kontynentów. Jako danie główne zaserwowano rybę z warzywami z uprawy ekologicznej oraz typowymi dla panamskiej kuchni dodatkami: ryżem z kokosem i platanem w sosie.

Świat obiegło zdjęcie 17-letniego Lucasa Henriqueza, którego przyjaciele podnieśli razem z wózkiem inwalidzkim nad głowy zgromadzonych, gdy papież po przybyciu do Panamy przejeżdżał z lotniska do nuncjatury. Franciszek dostrzegł chłopca i pobłogosławił go.

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie – ogłoszono w niedzielę. W kończącej tegoroczne mszy uczestniczyło, według organizatorów, ok. 700 tys. osób, w tym ok 3500 pielgrzymów z Polski.

Czytaj także: Młodzież świata w tropikach - Dominika Matejko przed ŚDM w Panamie

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej