Świadek holocenu

Sir David Attenborough widział, jak rodzi się i zmienia telewizja, i jak ludzkość wchodzi w kolejną epokę – antropocenu.

Reklama

Świadek holocenu

Świadek holocenu

25.01.2021
Czyta się kilka minut
Sir David Attenborough widział, jak rodzi się i zmienia telewizja, i jak ludzkość wchodzi w kolejną epokę – antropocenu.
DAVID LEVENE / EYEVINE / EAST NEWS
J

Jedną z zabawniejszych scen opisanych kiedyś przez sir Davida Attenborough w książce „Przygody młodego przyrodnika” jest ta, w której ekipa telewizyjna BBC próbuje uwiecznić na taśmie, a następnie schwytać warana z indonezyjskiej wyspy Komodo.

Jest 1956 rok, pobliskie Bali, współcześnie topowy produkt turystyczny, nie ma jeszcze nawet lotniska. Z pomocą lokalnych przewodników filmowcy montują przynęty, pułapkę oraz kryjówkę, z której będą nagrywać smoki. Kiedy w otworze maskującego schronienia widzą pierwsze trzymetrowe zwierzę, paraliżuje ich strach. Waran jest tak blisko, że myślą o ucieczce na drzewo. Za blisko – teleobiektyw kamery może ze szczegółami pokazać nozdrze gada i już nic ponadto. Ale czas leci, a waran tylko patrzy. Po długich wahaniach ekipa postanawia zaryzykować i zmienić obiektyw. Smok to ignoruje, więc chwilę później udaje się nagrać serię efektownych...

17843

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Mam już swoje lata i (jak mawia żona) słoniową pamięć. Ostatnio wyciągnąłem z tej pamięci moje osiedle z dzieciństwa. Osiedle, jak osiedle 8 dwupiętrowych poniemieckich domów. Na tym osiedlu był 1 (słownie JEDEN) wcale nie za wielki śmietnik. Nie kojarzę, żeby z niego kiedykolwiek się wysypywały śmieci. . Z zawodu jestem marynarzem, na morzu od ponad 40 lat. Kiedy jeszcze paręnaście lat temu czytałem, że zanieczyścimy oceany, śmiałem się, że ludzie nie doceniają ogromu oceanów. Już się nie śmieję, wzdłuż szlaków żeglugowych oceany są brudne i zanieczyszczone, coraz bardziej zanieczyszczone. Daliśmy radę :( . Czy będzie, może być, lepiej ? Nie wiem. Wiem, że jeżeli się nie ograniczymy w swojej konsumpcji, to zniszczymy ten świat w takim stopniu, że nie damy rady w nim żyć i wyginiemy jak dinozaury. Może nawet to co nastanie po ludziach będzie lepsze ? W końcu w Górach Świętokrzyskich kiedyś było morze, czemu nie miało by tam wrócić jak już sami się unicestwimy.

@moira1 w środa, 27.01.2021, 22:23. "zniszczymy ten świat w takim stopniu, że nie damy rady w nim żyć i wyginiemy jak dinozaury". Dinozaury wyginęły, bo zniszczyły świat?

Pamiętam, że setki statków czyściło zbiorniki na Bałtyku i innych akwenach a potem spotykały armatorów tych jednostek symboliczne raczej konsekwencje. Tona oleju potrafi skutecznie zanieczyścić tysiące ton wody morskiej. Nie wiem jak jest teraz. Kiedyś była to rutyna.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]