Świadek holocenu

Sir David Attenborough widział, jak rodzi się i zmienia telewizja, i jak ludzkość wchodzi w kolejną epokę – antropocenu.

Reklama

Świadek holocenu

25.01.2021
Czyta się kilka minut
Sir David Attenborough widział, jak rodzi się i zmienia telewizja, i jak ludzkość wchodzi w kolejną epokę – antropocenu.
DAVID LEVENE / EYEVINE / EAST NEWS
J

Jedną z zabawniejszych scen opisanych kiedyś przez sir Davida Attenborough w książce „Przygody młodego przyrodnika” jest ta, w której ekipa telewizyjna BBC próbuje uwiecznić na taśmie, a następnie schwytać warana z indonezyjskiej wyspy Komodo.

Jest 1956 rok, pobliskie Bali, współcześnie topowy produkt turystyczny, nie ma jeszcze nawet lotniska. Z pomocą lokalnych przewodników filmowcy montują przynęty, pułapkę oraz kryjówkę, z której będą nagrywać smoki. Kiedy w otworze maskującego schronienia widzą pierwsze trzymetrowe zwierzę, paraliżuje ich strach. Waran jest tak blisko, że myślą o ucieczce na drzewo. Za blisko – teleobiektyw kamery może ze szczegółami pokazać nozdrze gada i już nic ponadto. Ale czas leci, a waran tylko patrzy. Po długich wahaniach ekipa postanawia zaryzykować i zmienić obiektyw. Smok to ignoruje, więc chwilę później udaje się nagrać serię efektownych...

17843

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]