Reklama

Ładowanie...

Strzały w Teheranie

w cyklu STRONA ŚWIATA
01.12.2020
Czyta się kilka minut
W poniedziałkowe południe na teherańskim cmentarzu pochowano Mohsena Fakhrizadeha, uważanego za niedoszłego ojca irańskiej bomby atomowej. W piątek, muzułmański dzień święty, został zabity w zamachu przeprowadzonym najpewniej przez oficerów izraelskiego wywiadu Mossad.
Podczas ceremonii pogrzebowej Mohsena Fahrizadeha, Teheran, 30 listopada 2020 r. / FOT. AFP PHOTO / HO /IRANIAN DEFENCE MINISTRY / AFP / EASTNEWS
C

Czym się zajmuje 60-letni Fakhrizadeh, a nawet to, że w ogóle istnieje, otoczone było w Iranie najściślejszą tajemnicą. „Gdyby nie ta straszna zbrodnia, jakiej dopuścili się nasi wrogowie przelewając krew tego męczennika, pozostałby zapewne nikomu nieznany – powiedział podczas uroczystości żałobnych minister wojny Amir Chatami. – Dziś chcemy się nim pochwalić całemu światu”.

Atomowy męczennik

Rządzący w Teheranie ajatollahowie postanowili wyprawić fizykowi pogrzeb ze wszystkimi honorami, jak przystało na bohatera narodowego. W sobotę i niedzielę trumnę ze zwłokami uczonego wystawiono w meczetach w Meszhedzie i Komie, najświętszych miastach Iranu, a także w Teheranie, w świątyni poświęconej imamowi Chomejniemu, założycielowi i pierwszemu przywódcy muzułmańskiej republiki mułłów. W poniedziałek główne uroczystości pogrzebowe – transmitowane w telewizji...

10516

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]