Reklama

Strajki ‘88

Strajki ‘88

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Kiedy wiosną 1988 r. zastrajkowali pracownicy komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, trudno było przypuszczać, że rozpoczął się proces, który doprowadzi do upadku dyktatury PZPR.
T

Tym bardziej że bydgoski strajk, rozpoczęty 25 kwietnia, skończył się po zaspokojeniu żądań płacowych załogi. Jednak następnego dnia zastrajkowali pracownicy jednego z wydziałów Huty im. Lenina, a obok żądań podwyżki płac wysunęli postulat przywrócenia do pracy zwolnionych w stanie wojennym działaczy "Solidarności". Jeszcze radykalniejsze stanowisko zajęli pracownicy Huty Stalowa Wola, którzy - przerywając pracę 29 kwietnia - zażądali umożliwienia "Solidarności" legalnej działalności w ich zakładzie. Protest w Stalowej Woli załamał się szybko, ale 2 maja do strajku doszło w Stoczni Gdańskiej.

W tym czasie zaczęły się też pierwsze poufne kontakty między doradcą kierownictwa wciąż nielegalnej "Solidarności" Andrzejem Wielowieyskim a sekretarzami KC PZPR Józefem Czyrkiem i Stanisławem Cioskiem. Rozpoczynający się dialog zamroziła na pewien czas brutalna...

2950

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]