Reklama

Spotkanie

Spotkanie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Angielska pisarka Daphne du Maurier (1907–1989) tradycję romantycznej powieści gotyckiej połączyła z nowoczesnym thrillerem.
J

Jej talent do konstruowania intrygujących fabuł docenili filmowcy. Trzy filmy Alfreda Hitchcocka – „Jamaica Inn” (czyli „Oberża na pustkowiu”), „Rebeka” i „Ptaki” – są ekranizacjami jej prozy, podobnie jak „Nie oglądaj się teraz” Nicolasa Roega. „Kozioł ofiarny” (1957) też został sfilmowany, a rolę główną zagrał Alec Guinness. Rolę podwójną – sobowtóra. Wracający z Francji do Londynu angielski historyk, w poczuciu życiowej klęski bliski samobójstwa, spotyka w dworcowym bufecie w Le Mans swoje lustrzane (w sensie fizycznym) odbicie. Piją przez cały wieczór, nazajutrz zaś John budzi się w hotelu bez swoich dokumentów, jako hrabia Jean de Gué. Próbuje najpierw sprostować omyłkę, stopniowo jednak wchodzi w nową, coraz bardziej wciągającą życiową rolę... Resztę sobie doczytajcie – a warto! To drugie polskie wydanie tej powieści, w nowym przekładzie i ze wstępem Lisy Appignanesi. ©℗

...
1166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]