Reklama

Spotkanie

Spotkanie

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Angielska pisarka Daphne du Maurier (1907–1989) tradycję romantycznej powieści gotyckiej połączyła z nowoczesnym thrillerem.
J

Jej talent do konstruowania intrygujących fabuł docenili filmowcy. Trzy filmy Alfreda Hitchcocka – „Jamaica Inn” (czyli „Oberża na pustkowiu”), „Rebeka” i „Ptaki” – są ekranizacjami jej prozy, podobnie jak „Nie oglądaj się teraz” Nicolasa Roega. „Kozioł ofiarny” (1957) też został sfilmowany, a rolę główną zagrał Alec Guinness. Rolę podwójną – sobowtóra. Wracający z Francji do Londynu angielski historyk, w poczuciu życiowej klęski bliski samobójstwa, spotyka w dworcowym bufecie w Le Mans swoje lustrzane (w sensie fizycznym) odbicie. Piją przez cały wieczór, nazajutrz zaś John budzi się w hotelu bez swoich dokumentów, jako hrabia Jean de Gué. Próbuje najpierw sprostować omyłkę, stopniowo jednak wchodzi w nową, coraz bardziej wciągającą życiową rolę... Resztę sobie doczytajcie – a warto! To drugie polskie wydanie tej powieści, w nowym przekładzie i ze wstępem Lisy Appignanesi. ©℗

...
1166

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]