Reklama

Serce ponad techniką

05.05.2007
Czyta się kilka minut
Najnowsze metody pedagogiczne. Komputery i siłownia. Żadnego nawracania. Niedługo w Rodzinnym Domu Dziecka w Skawinie zamiesza 10 młodych ludzi. Będą dorastali pod opieką księży guanellianów.
-

- Przygotowujemy ostatnie dokumenty i za miesiąc, dwa zaczynamy budowę - zapowiada ks. Wiesław Baniak, przełożony polskich guanellianów. Jak mówi, nad zgromadzeniem przez 100 lat od założenia Boża Opatrzność czuwa w sposób niezwykły: - Ogromny teren pod budowę ośrodka w Skawinie dostaliśmy w darze od pewnego małżeństwa z Krakowa.

Zgromadzenie Sług Miłości, zwane popularnie guanellianami, założył w 1908 r. włoski ksiądz Luigi Guanella, który przez całe życie opiekował się ludźmi opuszczonymi: sierotami, upośledzonymi, starcami (stąd bywa nazywany włoskim bratem Albertem). Zakon rozwijał się szybko: początkowo liczył 8 kapłanów, w latach 90. XX w. - 450 księży i braci, dzisiaj - 520. Działają w 19 krajach, prowadzą ośrodki wychowawcze, centra rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych, domy spokojnej starości i szkoły z internatami. - Jesteśmy tam, gdzie los...

3990

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]