Reklama

Samotność Ukrzyżowanego

Samotność Ukrzyżowanego

20.03.2005
Czyta się kilka minut
Lektura opisu męki Jezusa w Niedzielę Palmową co roku odsłania przede mną nowy aspekt cierpienia, które dobrowolnie wziął na siebie Chrystus. Teraz, wczytując się w relację skomponowaną przez św. Mateusza, zwróciłem uwagę na samotność Jezusa na drodze krzyża. Kolejne linijki tekstu obrazują odzieranie Zbawiciela z nadziei, że znajdzie się ktoś, kto stanie po Jego stronie.
-

---ramka 348286|prawo|1---Godzina panowania księcia ciemności uderza w Jego ludzkie pragnienie, by wobec grozy konania nie pozostać samemu, by ocalić w sobie okruszynę poczucia sensu własnej ofiary. Mateusz nie wspomina o nikim, kto byłby wsparciem dla Jezusa. Krzyż oznacza absolutną samotność.

Wszystko zaczyna się od wjazdu do Jerozolimy. Jaka mogła być więź Jezusa z wiwatującymi tłumami, skoro wiedział, że krzyczący “Hosanna Synowi Dawida" już niedługo będą domagać się dla Niego śmierci, i to śmierci krzyżowej? Co widział w oczach Judasza, słysząc jednocześnie brzęk srebrników w jego trzosie? Brutalność żołdaków bolała chyba mniej niż pocałunek ucznia. Jaka była dla Niego pociecha w deklaracjach Piotra, który obiecywał wytrwać przy Nim aż do śmierci, skoro wiedział, że zanim kogut zapieje, pierwszy z apostołów będzie się zaklinał i przysięgał, że nie ma z...

3209

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]