Reklama

Ładowanie...

Rozmowy na czasie: Stefan Chwin "Co nam zabiera czas"

Rozmowy na czasie: Stefan Chwin "Co nam zabiera czas"

09.10.2020
Czyta się kilka minut
Znane przekleństwo brzmi: „obyś żył w ciekawych czasach”. Nasze z pewnością takie są. Czy to jednak doświadczenie wyjątkowe?
Z

Z pewnością każde pokolenie lubi tak myśleć. Zawirowania historyczne, dramatyczne wydarzenia i ostre podziały istnieją w Polsce od zawsze – twierdzi Stefan Chwin, wybitny eseista i historyk literatury.
Dzisiejsze konflikty przybierają jednak formę szczególnie ostrą, zagrażającą fundamentom społecznego porządku.

Wolność – słowo wyświechtane i nadużywane w różnych zakątkach debaty publicznej – powraca dziś ze szczególną siła, domagając się nowych ram i definicji. W ogniu walk tracimy kolejne obszary kluczowe dla naszego życia. Czas przyspiesza, coraz trudniej za tym nadążyć.

Czy literatura może być ocaleniem? Albo chociaż ocaleniem?

Możliwe – jeśli nie w perspektywie globalnej, to chociaż egzystencjalnej. Pozwala bowiem zmierzyć się z przemijaniem, a także z dotkliwością istnienia, bez której szczęście jest niemożliwe.

Każda rozmowa ze Stefanem Chwinem jest ponadczasowa.

Rozmowa dostępna TUTAJ>>>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]