Reklama

Rozmowy na czasie: Stefan Chwin "Co nam zabiera czas"

Rozmowy na czasie: Stefan Chwin "Co nam zabiera czas"

09.10.2020
Czyta się kilka minut
Znane przekleństwo brzmi: „obyś żył w ciekawych czasach”. Nasze z pewnością takie są. Czy to jednak doświadczenie wyjątkowe?
Z

Z pewnością każde pokolenie lubi tak myśleć. Zawirowania historyczne, dramatyczne wydarzenia i ostre podziały istnieją w Polsce od zawsze – twierdzi Stefan Chwin, wybitny eseista i historyk literatury.
Dzisiejsze konflikty przybierają jednak formę szczególnie ostrą, zagrażającą fundamentom społecznego porządku.

Wolność – słowo wyświechtane i nadużywane w różnych zakątkach debaty publicznej – powraca dziś ze szczególną siła, domagając się nowych ram i definicji. W ogniu walk tracimy kolejne obszary kluczowe dla naszego życia. Czas przyspiesza, coraz trudniej za tym nadążyć.

Czy literatura może być ocaleniem? Albo chociaż ocaleniem?

Możliwe – jeśli nie w perspektywie globalnej, to chociaż egzystencjalnej. Pozwala bowiem zmierzyć się z przemijaniem, a także z dotkliwością istnienia, bez której szczęście jest niemożliwe.

Każda rozmowa ze Stefanem Chwinem jest ponadczasowa.

Rozmowa dostępna TUTAJ>>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]