Reklama

Róże świętej

Róże świętej

08.07.2019
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno o św. Ricie z Cascii (1387–1457) wiedzieli w Krakowie nieliczni.
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
D

Dziś w kościele św. Katarzyny szybko rozwija się jej kult. Św. Rita to patronka od spraw trudnych i beznadziejnych, szczególnie popularyzowana przez zakony augustiańskie. Jako wdowa, matka i dojrzała kobieta wstąpiła do zakonu augustianek. Może to właśnie jej biografia, w której opowieści o normalnym, ale też trudnym rodzinnym życiu łączą się z elementami typowo hagiograficznymi – stygmaty, cuda (m.in. rozkwitające zimą róże) i doświadczenia mistyczne – przyciąga liczne grono wiernych? Co miesiąc uliczki wokół kościoła wypełniają sprzedawcy róż. Czciciele św. Rity składają kwiaty u stóp zaprojektowanej przez Adolfa Szyszko-Bohusza figury. Po nabożeństwie pęki róż zabierane są do domów, rozdawane znajomym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. W czerwcu 2017 r., po comiesięcznych uroczystościach, ktoś przybrał różami oraz obrazkami z wyobrażeniem św. Rity stojący przy świątyni parkomat.


PRZERYWNIKI KRAKOWSKIE  – ZOBACZ WIĘCEJ >>>


FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ
FOT. ANNA NIEDŹWIEDŹ

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]