Reklama

Rosja ma dwadzieścia lat (PL)

Rosja ma dwadzieścia lat (PL)

27.07.2011
Czyta się kilka minut
Jak rozmawiać z Rosjanami?
T

To pytanie zadajemy sobie w Polsce często. Ci, którzy chcą rozmawiać twardo, bo uważają, że Rosjanie rozumieją tylko język siły, oskarżani są o rusofobię, ci z kolei, którzy postulują dialog z "Rosją, jaka ona jest", bywają oskarżani o naiwność i lekceważenie lekcji, jakich udzieliła nam historia. Rosja jest krajem imperialnym i nie wolno jej ufać, bo zawsze chce wykorzystać słabszych - takie opinie można usłyszeć podczas wielu dyskusji o tym kraju. To prawda, bo państwo o takich rozmiarach jest skazane na myślenie w kategoriach imperialnych. Ale nie jest to cała prawda o Rosji - bo imperializm ten kosztuje więcej, niż jest wart, i cenę za niego płaci społeczeństwo. Czas od 1991 r. nie został najlepiej wykorzystany.

Dziś Rosja nie zagraża już Polsce. Bilans XX wieku jest dla Polski korzystniejszy - to my zdołaliśmy zintegrować się z Europą, przeszliśmy transformację ekonomiczną i polityczną. Podstawy, na jakich zbudowana jest współczesna Polska, są dużo zdrowsze niż te, na których stoi Rosja. A przecież przed 20 laty różnica potencjałów była zdecydowanie na korzyść Rosji.

To oznacza, że nie musimy z Rosjanami rozmawiać z pozycji słabszego. Znając miarę polskiego sukcesu, możemy szukać z nimi dialogu jako ludzie wolni i patrzeć na Rosję bez strachu. Życzliwie i przyjaźnie. Nie możemy Rosji na siłę demokratyzować ani chcieć zmieniać. Lepiej starać się ją poznać naprawdę, a pokazywać jej to, co nam udało się osiągnąć - bo ten przykład może być pociągający. A to jest możliwe tylko w nieskrępowanym niczym dialogu. Podczas rozmów niekontrolowanych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]