Reklama

Rodzinny post

Rodzinny post

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Wielki Post, szumna nazwa, za którą jednak wielkości jak na lekarstwo. Za postny obiad, np. z dorszem, trzeba zapłacić znacznie więcej niż za schabowego, nie mówiąc już o krewetkach.
J

Jeśli więc post miał polegać na rezygnacji z luksusu, a takim było mięso, to dzisiaj te potrawy nie są już żadnym rarytasem. Bywa nawet, że przestrzeganie gastronomicznego postu prowadzi do ośmieszenia tej zbawiennej praktyki.

W pewnym mieście, podzielonym na dwie diecezje, granica biegnie środkiem rzeki, przepoławiającej miasto. Z racji jakiegoś święta jeden biskup udzielił swoim diecezjanom dyspensy, ale drugi nie. Mówiono potem, że ci bez dyspensy całe święto okupywali tę zdyspensowaną połowę miasta, zawzięcie grillując. Na szczęście prohibicji na alkohol nie zaordynowano. Jak widać, z postem jest tak samo, jak z innymi pobożnymi praktykami. Jedne odchodzą do historii, inne przychodzą na ich miejsce również po to, by ustąpić następnym i nie ma co z tego powodu rozpaczać nad upadkiem Kościoła. Bardziej po chrześcijańsku będzie, gdy poszukamy właściwych dla naszych czasów...

2591

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]