Reklama

Robotowe podatki przyszłości

11.03.2020
Czyta się kilka minut
QUIRKY CHINA NEWS / REX FEATURES / EAST NEWS
QUIRKY CHINA NEWS / REX FEATURES / EAST NEWS
N

Najpewniej w zasięgu wzroku macie przynajmniej kilkanaście robotów. Z istnienia wielu starych technologii (komputery) nie zdajecie sobie już nawet sprawy. Większość dzisiejszych robotów opiera się na tzw. sztucznej inteligencji (czy też na systemie maszyn uczących się). W ostatnich kilkunastu latach tego typu roboty zastąpiły (a nawet wyparły) człowieka z takich pól aktywności jak prowadzenie samochodu, obsługiwanie klientów restauracji, diagnozowanie chorych, rozwiązywanie większości sporów prawnych.

Równolegle, już od lat 20. XXI w., trwają próby ogarnięcia społecznych skutków rozpowszechnienia sztucznej inteligencji. Było to konieczne w kontekście rosnących nierówności społecznych. Robotyzacja puszczona na żywioł przyniosłaby w warunkach kapitalizmu ich niezawodny wzrost: zyski z robotyzacji trafiają do nielicznych, a koszty społeczne są przerzucane na państwa i obywateli...

3347

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]