Reklama

Punkty odniesienia

Punkty odniesienia

31.05.2006
Czyta się kilka minut
Jest dużo racji w uwadze rzuconej przez jednego z komentatorów warszawskich: że chyba szkoda nazwy Plac Zwycięstwa, w wolnej Polsce porzuconej na rzecz pamięci Piłsudskiego. Bo dwudziestego szóstego maja tego roku wszystko przypomina nam właśnie o zwycięstwie: rozpoczętym przed dwudziestu siedmiu laty wezwaniem do Ducha Świętego, by zstąpił i odnowił oblicze ziemi. "Tej ziemi!, dodał wtedy z naciskiem Jan Paweł II, ale przecież odnowa rozlała się na obszar o ileż większy niż Polska - co przypomniał Benedykt XVI, który swoją homilię w Warszawie zaczął słowami Poprzednika.
fot. KNA-Bild
G

Gdy piszę te słowa, jesteśmy dopiero na półmetku pielgrzymki, ale już nie ma wątpliwości, że Papież realizuje ją sam. "Idzie po śladach" - co pozostaje marzeniem tak wielu z nas, spragnionych pociechy - ale także kontynuuje swoje wielkie rekolekcje dla nas i dla całej Europy. Kiedy schodzi po Mszy do ludzi, zmokniętych i zziębniętych po wielu godzinach oczekiwania i modlitwy, wprawiając w stan nerwowości całą ochronę, niemal widać i słychać (choć tylko z ekranu), że po prostu chce im podziękować za obecność, za wierność. Kiedy w Krakowie staje wreszcie w oknie papieskim na Franciszkańskiej, wydaje się, że przywołała go presja okrzyków kilkunastu tysięcy młodych - ale okazuje się, że ma przygotowany tekst i że dwugłos włosko-polski jest tak samo jak w innych miejscach dokładnie rozpisany. W pierwszym dniu, w przemówieniu do duchowieństwa, nawiązuje wyraźnie do naszych pokus...

4163

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]