Reklama

Przyroda nie zna granic

Przyroda nie zna granic

14.11.2016
Czyta się kilka minut
To, jak ptak pożywi się nad Biebrzą, będzie miało gigantyczny wpływ na jego sukces rozrodczy w Arktyce – mówi Sacha Dench, która na paralotni przemierza trasę migracyjną łabędzi czarno-dziobych.
Sacha Dench Fot. wwt.org.uk
S

Szlak ze wsi Mścichy do Białego Grądu z obu stron otaczała woda. Jesień była wyjątkowo mokra, na nadbiebrzańskich łąkach zebrało się jej więcej niż w poprzednich latach. Było coraz zimniej, a Sacha Dench nie chciała tracić czasu. Ledwie skończyła udzielać wywiadu, wsiadła na motoparalotnię i poleciała dalej.

W tej podróży jest już ponad dwa miesiące. Leci z rosyjskiej Arktyki do Wielkiej Brytanii, korytarzem migracyjnym łabędzi czarnodziobych, które od łacińskiej nazwy zwie się też bewikami. To 7 tys. km i 11 krajów. Od paru dekad tych ptaków ubywa; ekspedycja ma m.in. dać odpowiedź na pytanie, dlaczego. Ale po drodze przytrafiły się opóźnienia, bo Rosjanie nie zgodzili się, by leciała ustaloną wcześniej trasą.

Teraz depcze jej po piętach zima. Na Litwie śniegu było już w bród. Dench bała się, że wkrótce pogoda uniemożliwi dalszy lot.
Nad Biebrzę poszedłem więc...

16283

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]