Reklama

Przyjdzie Disney i wyrówna

Przyjdzie Disney i wyrówna

18.07.2017
Czyta się kilka minut
Awantura wokół „Juliusza Cezara” w Nowym Jorku sprowadza się do tego, że teatr polityczny w Ameryce wymarł i każda próba jego wskrzeszenia wywołuje emocje. Nie wolno przerywać karnawału.
„Juliusz Cezar” w reż. Oskara Eustisa, Nowy Jork, 2017 r. JOAN MARCUS / PUBLICTHEATER.ORG
W

W Nowym Jorku wystawiają Szekspirowskiego „Juliusza Cezara”. We współczesnym kostiumie, co daje wrażenie, że to sceny z „House of Cards”. Wzmacnia je to, że Marka Antoniusza i Brutusa gra dwóch aktorów z tego mrocznego politycznego serialu.

Tytułowy bohater dramatu Szekspira ma dziwną blond grzywkę, nosi za długie czerwone krawaty i mówi z nosowym nowojorskim akcentem. Wszyscy dostrzegli w nim Donalda Trumpa.

I się zaczęło. Twitter oszalał. Stronnicy prezydenta z Donaldem juniorem na czele zakrzyknęli, że szykowany jest zamach. Pod teatrem policja ochrania ludzi z biletami przed protestującymi. „New York ­Times” przepytał tych ostatnich. Mówią, że są patriotami, przyszli walczyć z lewakami, że trzeba przeciwstawić się wrogom Ameryki i że nie godzą się na to, by marnować pieniądze z ich podatków. Sztuka jest co prawda wystawiona wyłącznie ze środków prywatnych,...

9690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przerażające. Nie wiedziałam, że w USA miała miejsce taka "wojna kulturowa". Nie jestem miłośniczką "Hameryki" i nie zwracam uwagi na to co się tam dzieje - chyba, że ma to wpływ na całą Ziemię, jak np. niszczenie klimatu. Okazuje się, że to już było... i widać, czym się i u nas zakończy. Nie rozumiem dlaczego tak się dzieje, że społeczeństwa, w tym nasze, zaczynają działać na swoją niekorzyść. Jest niby masa czynników, nieco innych w każdym kraju - ale efekt zbliżony. Prawica, populizm, ciemnota i nienawiść do wszystkiego co wolne i niezależne, zwyciężają. :( Gdybym była wierząca, modliłabym się kilka razy każdego dnia: "Boże, zbaw ludzkość, ocal ją przed nią samą!" Ale nie wierzę, że Ktoś może pomóc - mamy przecież tę idiotyczną "wolną wolę". :( Czyli wolność czynienia dowolnego zła, podłości lub idiotyzmu. :(

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]