Reklama

Ładowanie...

Przeprosiny nie zaszkodzą

17.01.2012
Czyta się kilka minut
Bp Tadeusz Pieronek: Jeżeli chlubimy się wszelkim dobrem, które chrześcijaństwo wniosło do cywilizacji, kultury, a także życia każdego z nas – musimy również uczciwie wyznać nadużycia, które popełniono w imię Ewangelii i Kościoła. Dotyczy to także procesów o czary.
M

MAREK ZAJĄC: Dorastając w Radziechowach na Żywiecczyźnie, spotkał się Ksiądz Biskup z opowieściami o czarownicach, paktach z diabłem i rzucaniu uroków?

BP TADEUSZ PIERONEK: Nie, a już na pewno nie spotkałem się z rzeczywistym praktykowaniem magii. Często natomiast była mowa o świecie duchów. Jako kilkulatek zaciekawiony przysłuchiwałem się historiom o świycórkach. Pan wie, co to są świycórki?

Nie.

To błędne ogniki, samozapalające się gazy nad torfowiskami i bagnami. Wiejska tradycja widziała w tych migających światełkach dusze nieśmiertelne, które bezradnie błąkają się po świecie. Szczerze mówiąc, w ogóle się tych opowieści nie bałem, bo morał był prosty i uspokajający: mamy się za tych nieszczęśników modlić. I tyle.

Archidiecezja w Kolonii bada kazus Katarzyny Henoth, którą w 1627 r. spalono na stosie. Pastor...

4327

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]