Reklama

Procent z wiary

Procent z wiary

18.10.2011
Czyta się kilka minut
Biskupi chcą uciąć polityczne ataki i zlikwidować kontrowersyjny Fundusz Kościelny, a w zamian wprowadzić dobrowolny odpis podatkowy na rzecz wspólnoty wyznaniowej. Reforma może mieć jasne i ciemne strony.
J

Jan Kowalski zapłacił podatek dochodowy w wysokości 4 tys. złotych, więc jego jednoprocentówka na wybraną organizację pożytku publicznego wyniosła 40 zł. Gdyby wszedł w życie pomysł biskupów, kolejne 40 zł z jego podatku mogłoby trafić do kasy kościelnej, precyzyjniej: na konto wskazanego związku wyznaniowego. Gdyby nie przekazał tego drugiego procenta, nic by nie oszczędził - wzięłoby sobie je państwo, tak jak i w przypadku procenta pierwszego.

W zamian za "drugi procent" biskupi są gotowi zrezygnować z dofinansowania Kościoła z tzw. Funduszu Kościelnego. To poważna zmiana.

Kiepska rekompensata

Z propozycją takiej korekty w prawie podatkowym wystąpią biskupi na następnych spotkaniach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu - do tej pory były jedynie "luźne rozmowy", jak wyraził się rzecznik episkopatu ks....

10188

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]