Reklama

Probierz prawdy

Probierz prawdy

02.04.2021
Czyta się kilka minut
Jakie trudności czekają komisję do zbadania przestępstw o. Pawła M.?
TOMASZ URBANEK / DDTVN / EAST NEWS
A

ARTUR SPORNIAK: Jakie trudności czekają komisję do zbadania przestępstw o. Pawła M., której Pan przewodniczy?

Tomasz Terlikowski: Docierają do mnie setki filmików nagrywanych przez Pawła M. i rozsyłanych do jego wyznawców. Otrzymujemy także sygnały, że ofiar działań przemocowych i psycho­manipulacji religijnej jest bardzo dużo. Mamy do czynienia z wydarzeniami sprzed 20 lat. W tym czasie zmieniła się nie tylko społeczna mentalność, ale także system prawny i prawno-kanoniczny. Ustalenie, jakie były wtedy reguły, co wynikało z tamtego myślenia, a co było skandalicznym niedopatrzeniem, będzie wymagało żmudnej pracy. Mam jednak nadzieję, że pokonanie tych trudności posłuży nie tylko dominikanom, ale wszystkim, którzy pracują z młodymi.

Czy termin zakończenia prac – 30 czerwca – jest realny?

Obawiam się, że bardziej prawdopodobnym terminem będzie koniec wakacji. Nie wyobrażam sobie rozmów z ofiarami prowadzonych z powodu pandemii przez internet.

W Polsce taka komisja jest unikatowym eksperymentem. Dlaczego powołał Pan do niej osobę, która popełniła wiele plagiatów – Sabinę Zalewską?

Po postawieniu jej zarzutów pani dr Sabina Zalewska odwołała się do komisji uczelnianej, która orzekła, że nie mieliśmy do czynienia z plagiatem. Mam nadzieję, że i komisja, i jej skład obroni się raportem, który sporządzimy.

Na tych łamach pokazaliśmy, że niektóre z tekstów dr Zalewskiej były prawie w całości kompilacjami tekstów innych autorów. Czy przewiduje Pan możliwość zmiany składu komisji?

Być może jej rozszerzenie o dodatkowych ekspertów. ©℗

TOMASZ TERLIKOWSKI jest publicystą ­i dziennikarzem. Dominikanie powierzyli mu powołanie niezależnej komisji do zbadania przestępstw o. Pawła M.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Na wiosnę zawsze coś trzeba wyremontować, przerobić, zmodernizować. Do tego celu niezbędne akcesoria nabyć należy, w do tego przeznaczonych sklepach. Nasza władza w nieskończonej swej światłości, walcząc mężnie z gnębiącą nas zarazą, pozamykała sklepy z artykułami budowlanymi o powierzchni przekraczającej limity. Znaczy w sklepie powyżej 2 tyś metra kwadratowego wirus jest groźny, a tych mniejszych już nie. I moją małżonkę naszło na remoncik. Niedaleko mam taki zgrabny, nieźle zaopatrzony sklepik o parametrach metrażowych dopuszczających handel. Zajeżdżam z listą zakupów i oczom nie wierzę. Tłumy jak na ostatniej promocji CCC. Myślę sobie pojadę do Castoramy, też nieopodal się mieszczącej, otwarty tylko ogród, to samo we wszystkich w okolicznych dużych sklepach budowlanych. Taak, duże sklepy zamknąć, niech wszyscy walą do tych małych, genialny pomysł. Ta głupawka rozlewa na wszystkie obszary naszej egzystencji. Terlikowski co pijanej babie nie przepuści, szefuje komisji i bada co tam u zboczeńców. Raport z pracy komisji zapewne okraczony będzie kopiuj, wklej, bo i po co tam ta uczona pani. A gdyby zlecić to zadanie jakiejś kancelarii prawniczej, detektywistycznej, takiej co celebrytów nie zatrudnia i ceni sobie własną reputację?

Trochę się rozpędziłem i straciłem kontrolę w jednym z komentarzy przy innym temacie. Przepraszam !

Nie wiem na ktorym ksiezycu Jowisza zyja nasi dominikanie, ze nie widza, kto jest u nas ekspertem od kierowania komisja od spraw, ktore nigdy nie znajda rozwiaznia. Ludzie, czy wy nigdy nie slyszeliscie o niejakim Macierewiczu? Lapiecie sie jakichs fanatykow religinych zamiast zatrudnic sprawdzonego eksperta od niewybuchow lotniczych. Sukces murowany.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]