Reklama

Prawo patrioty

Prawo patrioty

w cyklu STRONA ŚWIATA
18.05.2021
Czyta się kilka minut
Władze Zimbabwe zamierzają ustanowić prawo, które zakaże obywatelom krytykowania rządzących za granicą. Prawo Patrioty, bo tak ma się nazywać nowa ustawa, trafiło już do parlamentu.
Amnestionowani opuszczają więzienie w Harare na skutek aktu łaski, wydanego, by zmniejszyć przeludnienie w celach podczas pandemii koronawirusa, 17 kwietnia 2021 r. / Fot. JEKESAI NJIKIZANA / AFP / EAST NEWS
P

Projekt ustawy przygotowanej przez ministerstwo sprawiedliwości stwierdza między innymi, że każdy obywatel Zimbabwe podróżujący za granicę lub przebywający na obczyźnie przyjmuje na siebie patriotyczny obowiązek ambasadora własnego kraju i podobnie jak prawdziwemu ambasadorowi nie wolno mu robić niczego, co szkodziłoby interesom i dobremu imieniu ojczyzny.

Co wolno patriocie?

Nie wolno mu więc źle wypowiadać się publicznie – np. na międzynarodowych konferencjach – o Zimbabwe ani o jego rządzących. Powinien też wystrzegać się spotkań z przedstawicielami innych państw i wszelkimi cudzoziemcami nieżyczliwie nastawionymi do jego kraju. 

Obywatelom Zimbabwe – jak zapisano w projekcie ustawy – nie będzie wolno utrzymywać kontaktów z instytucjami, organizacjami obcych państw, nieprzyjaźnie nastawionymi do Zimbabwe lub których działalność szkodzi...

8439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Jakże znajomo to wszystko brzmi...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]