Reklama

Wszystko po staremu

Wszystko po staremu

w cyklu Strona świata
01.11.2019
Czyta się kilka minut
Pół roku po uroczystym ustąpieniu z tronu Nursułtan Nazarbajew, pierwszy prezydent i założyciel kazachskiego państwa, wciąż sprawuje niepodzielną władzę, a jego następca bez uzgodnienia z nim nie może nikogo zwolnić ani awansować.
Kasym-Żomart Tokajew głosuje w wyborach prezydenckich, Nur-Sułtan (dawniej Astana), stolica Kazachstanu, 9 czerwca 2019 r. / Fot. Alexei Filippov / AP Photo / East News
N

Nowy prezydent kraju, namaszczony przez Nazarbajewa i urzędujący od wiosny Kasym-Żomart Tokajew, sam wydał w październiku dekret (podpisany na początku miesiąca, ale opublikowany dopiero w ostatnich dniach), którym oddał wszystkie sprawy kadrowe staremu przywódcy, sprawującemu dożywotnio obowiązki szefa Rady Bezpieczeństwa. Bez uzgadniania z Nazarbajewem prezydent może powołać jedynie ministrów dyplomacji, obrony i spraw wewnętrznych. Wszystkie pozostałe resorty obsadzać może jedynie za zgodą poprzedniego przywódcy. Dotyczy to także urzędów prokuratora generalnego, prezesa banku centralnego, wszechwładnego szefa służb bezpieczeństwa, wywiadu i kontrwywiadu. Prezydentowi nie wolno mianować nawet szefa własnej administracji i ochrony, akimów (wojewodów) ani prezydenta stolicy kraju.

Ojciec Narodu

Dobiegający osiemdziesiątki Nazarbajew przeszedł do...

7034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]