Polskie szczęście i nieszczęście

Jedna z najciekawszych książek na temat dzisiejszej Polski, Polaków i polskości ukazała się w 1971 r. w Lucernie. „Polaku, kim jesteś?” została wydana w języku niemieckim, a napisana przez Witolda Wirpszę, znakomitego polskiego poetę i tłumacza.
Pod koniec lat 60. pisarz wyjechał do Berlina na stypendium. Miał spędzić w Niemczech raptem kilka miesięcy, zajmując się przede wszystkim twórczością poetycką i translatorską. Tak się jednak złożyło, że w tym czasie szwajcarski wydawca poszukiwał autora potrafiącego napisać przystępną książkę o Polsce dla zachodniego czytelnika, czyli takiego odbiorcy, który o naszym kraju wie mało albo zgoła nic. Propozycja trafiła do Wirpszy, który od razu ją przyjął, nie wiedząc jeszcze, że początek jego intensywnej refleksji na temat polskiej kultury, historii i polityki będzie zarazem początkiem jego dożywotniej emigracji (zmarł w Berlinie w 1985...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]