Polski misjonarz zabity w Tunezji

Dzisiaj Meżda wyjaśniła mi znaczenie słowa, które do tej pory rozumiałem jako 'dziękuję'. Ma ono odniesienie do Boga. Moi bracia muzułmanie mają chyba setki słów, które sprawiają, że czujesz, jak są wrośnięci w swoją wiarę - tak na łamach TP ks. Marek Rybiński opisywał swoje misyjne doświadczenia. 18 lutego księdza Marka znaleziono brutalnie zamordowanego w magazynie szkoły prowadzonej przez misję.

19.02.2011

Czyta się kilka minut

18 lutego w Manuba nieopodal Tunisu, stolicy Tunezji, został zamordowany misjonarz ks. Marek Rybiński. Miał 34 lata. Jest drugim katolickim duchownym zabitym od początku niepokojów politycznych w tym kraju. Miesiąc wcześniej zginął o. Gianbattista Maffi.

Współbracia po raz ostatni widzieli ks. Rybińskiego w czwartek około godziny 10. Wcześniej, o 9.30 skontaktował się telefonicznie z s. Ewą Siudy z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie: prosił ją o przysłanie faksu potwierdzającego dokonanie w grudniu ubiegłego roku transferu pieniędzy, których bank w Tunezji nie chciał mu wypłacić.

Nie przyszedł na wieczorną modlitwę i poranną Mszę św. w sobotę. Kiedy ks. Lawrence Essery, przełożony wspólnoty, nie znalazł go w jego pokoju, zawiadomił policję. Ciało ks. Marka odnaleziono magazynie szkoły prowadzonej przez misję. Mordercy poderżnęli mu gardło.

Trzy tygodnie temu, 31 stycznia (to liturgiczne wspomnienie ks. Jana Bosko, założyciela salezjanów) zakonnikom w Manuba podrzucono anonimowy list, w którym grożono im śmiercią.

Wspólnota, w której pracował ks. Marek, od 1988 r. prowadzi szkołę podstawową dla 800 uczniów. Kapłan zajmował się finansami misji, dzięki kontaktom z Salezjańskim Ośrodkiem Misyjnym w Warszawie udało mu się sfinansować wiele projektów dla rozwoju szkoły. Arcybiskup Tunisu mianował ks. Rybińskiego kapelanem polskiej społeczności w Tunezji: misjonarz m.in. przygotowywał młodzież do bierzmowania.

Ks. Marek święcenia kapłańskie przyjął w Łodzi w 2005 r. Jako kleryk biegał w maratonach, angażował się w inicjatywy kulturalne, jeździł z młodzieżą na wakacje, działał w Salezjańskim Ruchu Ewangelizacyjnym Saruel.

W 2007 r. wyjechał na misję do Tunezji. Lubił pisać o swojej pracy. Na łamach "Tygodnika" opublikował w marcu 2008 r. pełen entuzjazmu artykuł-dziennik "Tunezja pełna Boga", który można przeczytać tutaj >>

W czasie ostatnich niepokojów politycznych w Tunezji nadsyłał korespondencje do polskich mediów.

Ks. Rybiński jest drugim katolickim duchownym zamordowanym od początku tych zawirowań. 5 stycznia w pożarze Biblioteki Instytutu Literatury Arabskiej (który pochłonął 17 tys. dzieł, w tym XIX-wiecznych unikatów) zginął włoski misjonarz o. Gianbattista Maffi. Policja odnalazła na miejscu tragedii ślady rozlanej benzyny, znajdowała się ona także na ubraniu zakonnika. 54-letni o. Maffi był pracownikiem Biblioteki, należał do Zgromadzenia Ojców Białych - Misjonarzy Afryki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Należy do zespołu redaktorów prowadzących wydania drukowane „Tygodnika” i zespołu wydawców strony internetowej TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem” związany… więcej