Reklama

Pół miliona młodych w Kostrzynie

Pół miliona młodych w Kostrzynie

03.08.2015
Czyta się kilka minut
Przystanek Woodstock nigdy nie był wyłącznie festiwalem muzycznym. Jest – jak nazwał go bp Edward Dajczak – targowiskiem idei.
Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
M

Muzyka to tylko pretekst. I w tym roku nie porwała. Owszem, pozytywnie zaskoczył Shaggy. Publiczność pobudzał Dream Theater, a uspokajało Voo Voo. Wyjątkowy koncert dała Ania Rusowicz z przyjaciółmi, przypominając przeboje lat 60. i 70. Gusta publiczności się zmieniają – a może zmienia się sama publiczność. Laureatami Złotego Bączka, plebiscytu na najlepszy zespół, w poprzednich latach zostawali: Acid Drinkers, Hunter, KSU, Dżem czy Hey. Od pewnego czasu okazuje się, że na festiwal przyjeżdża coraz więcej fanów zespołów o lżejszym brzmieniu, takich jak Enej, Happysad czy Coma.

W Kostrzynie ciągle nie ma barierek odgradzających widownię od muzyków czy gości Akademii Sztuk Przepięknych. Nie zmieniają się pociągi woodstockowe i festiwalowa rewia mody. Błoto, kurz i światopoglądowy miszmasz.

Kto tu przyjeżdża? Tego sprawdzić się nie da, można jednak przypuszczać, że większą popularnością festiwal cieszy się wśród mieszkańców miasteczek i wsi. Ci z większych miast mają swoje czyste i biletowane Open’er czy Unsound Festival. – Przebieramy się. Taplamy w błocie. Bawimy. Zbieramy siły przed kolejnym rokiem na uczelni – opowiadają woodstockowicze.

Nie zmniejsza się napięcie między Przystankiem Jezus a Przystankiem Woodstock. W tym roku ewangelizatorzy znów rozbili namiot z dala od woodstockowego pola. – Tu jest czysto. Wychodzimy do ludzi, ale coraz rzadziej z nami rozmawiają – mówi Aneta, jedna z uczestniczek. Oferta światopoglądowa skierowana do woodstockowej publiczności jest bogata, a Przystanek Jezus w niej ginie. Ze strony Przystanku Woodstock jest jednak wola słuchania ludzi wierzących, o czym świadczyć może zaproszenie do Akademii Sztuk Przepięknych ks. Jana Kaczkowskiego (zob. rozmowa w dziale Wiara). „Świadectwo księdza Jana znacznie bardziej pociąga do wiary niż grożenie palcem przez Jana Pospieszalskiego, gościa Przystanku Jezus” – napisał ktoś w komentarzu na Facebooku. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]