Reklama

open eyes economic summit 2019

Pokolenie ctrl+V

Pokolenie ctrl+V

11.01.2011
Czyta się kilka minut
Spotkania wykładowcy ze studentem, podczas których pochylają się wspólnie nad podejrzaną o plagiat pracą, są prawdziwą kopalnią wiedzy o niemal powszechnym braku znajomości metodyki pracy naukowej wśród młodych ludzi.
Wyższa Szkoła Plagiatu / rys. Marek Tomasik
N

Noworoczny "Tygodnik" (1/2011) piórami Elżbiety Isakiewicz i  Przemysława Wilczyńskiego zarysował zjawisko plagiatu na polskich uczelniach, którego skala zdaje się rzeczywiście alarmująca. Jest to jednak fenomen nie tylko zdumiewająco częsty - jest także nad wyraz skomplikowany.

Przestępstwo z niewiedzy

Przysłuchując się dyskusji o powszechności i swego rodzaju bezwstydności, z którą zarówno studenci, jak i pracownicy naukowi dopuszczają się plagiatu, można odnieść wrażenie, że jest to zjawisko, u źródeł którego odnajdujemy zawsze i niezmiennie najprostsze ludzkie wady charakteru - lenistwo, nierzetelność i nieuczciwość. I zapewne większość przypadków nieuczciwości intelektualnej - być może nawet wszystkie popełniane przez naukowców - daje się tak właśnie zdiagnozować. Nieco inaczej jednak rzecz się przedstawia tam...

8039

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]