Reklama

Platon na motocyklu

Platon na motocyklu

31.08.2010
Czyta się kilka minut
W swym dzienniku podróży Pirsig opisuje amerykańskie krajobrazy, daje całą masę praktycznych rad dotyczących obsługi i naprawy motocykla, ale przede wszystkim zachęca do filozofowania.
P

Pogląd, że motoryzacja jest najgorszą rzeczą, która mogła się przytrafić wszelkim podróżom, ma wielu zwolenników. Przemierzanie krajobrazu na nogach, konno czy choćby w łodzi jest mniej inwazyjne, pozwala na prawie niezakłócone obcowanie ze światem. Chrzęst żwiru pod nogami, tętent końskich kopyt, pojękiwanie takielunku i tym podobne odgłosy nie zakłócają doświadczenia podróży. Przeciwnie - zdają się je wzmacniać, są jak magiczna gumka, która zaciera granice pomiędzy podróżującym a pokonywaną przestrzenią. Wydawałoby się, że zupełnie inaczej jest z ryczącym motocyklem. A jednak nie.

Chautauqua

Są tacy, którzy z podróży napędzanej silnikiem motorowym potrafią uczynić prawdziwie romantyczną eskapadę - wśród nich czołowe miejsce zajmuje Robert Pirsig, autor legendarnej książki "Zen i sztuka obsługi motocykla".

...

6575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]