Reklama

Pierwszy Polak w historii

Pierwszy Polak w historii

18.08.2006
Czyta się kilka minut
W minioną niedzielę pewien młody Polak wsiadł odważnie do samochodu i strasznie szybko jechał przez parę godzin. Nie tylko nie dostał mandatu za niebezpieczną jazdę, nie tylko nikt mu prawa jazdy nie zabrał za czterokrotne przekroczenie dozwolonej prędkości, ale nawet okazało się, że jest to pierwszy Polak w historii.
R

Rzecz ciekawa. Od czasu do czasu okazuje się, że ktoś jest "pierwszym Polakiem w historii". To efektowne zdanie historiozoficzne budzi moją niekłamaną konsternację. Albo historia do tej pory słabo się rozwinęła, albo Polacy szczęścia nie mieli i w tej historii jakoś nie zdążyli się zadomowić. Jak by nie było, zdanie "pierwszy Polak w historii" w roku 2006 brzmi nieco ekscentrycznie, choć prawdopodobnie wiele się w nim kryje prawdy.

Gdy policja zatrzyma rowerzystę z dziesięcioma promilami alkoholu, który zmaga się wprawdzie troszkę ze swoim błędnikiem, ale nie daje światu za wygraną, to oczywiście nikt nie mówi, że jest to pierwszy Polak w historii, bo to rzecz na porządku dziennym. Gdyby w takiej sytuacji złapali, dajmy na to, Duńczyka, to tak, na pewno byłby to pierwszy Duńczyk w historii i od tego fatalnego zdarzenia Dania mogłaby swoją historię liczyć....

7105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]