Reklama

Pewna jest tylko niepewność

Pewna jest tylko niepewność

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Choć Kongres USA przyjął plan ratunkowy, nie uciszyło to burzy. Jej epicentrum przenosi się do Europy, gdzie rządy wielu krajów muszą ratować zagrożone banki.
N

Na rynkach finansowych nikt już nikomu nie ufa i funkcjonują one jedynie dzięki wsparciu, jakiego udzielają im banki centralne. Co gorsza, kryzys wpływa już także na gospodarkę Unii Europejskiej, którą niedawno uważano za odporną na skutki tej zawieruchy. To z kolei źle wróży wszystkim krajom, dla których USA i Unia stanowią ważne rynki zbytu i źródło kapitału. Również Polska nie jest wobec tych skutków uodporniona, choć trudno przewidzieć, kiedy i w jakiej skali one wystąpią.

Źródłem "zarazy" ogarniającej świat stały się, przypomnijmy, lekkomyślnie udzielane w USA kredyty mieszkaniowe i tworzone na ich podstawie skomplikowane papiery wartościowe, które kupowały instytucje finansowe w świecie. Im bardziej były ryzykowne, tym większą dawały okazję do zarobku. Nawet szacowne banki nie oparły się pokusie. Interes szedł, dopóki nie pojawiły się problemy ze spłatą...

6152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]