Reklama

Papież ryzykuje

Papież ryzykuje

23.11.2015
Czyta się kilka minut
Od 25 do 30 listopada Franciszek będzie przebywać w Kenii, Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej. To jego pierwsza w Afryce i – jak dotąd – najbardziej niebezpieczna pielgrzymka.
Artur Sporniak
Artur Sporniak / Fot. Grażyna Makara
Z

Zwłaszcza w ostatnim z tych krajów sytuacja związana z wojną domową jest wciąż nieustabilizowana. By ograniczyć ryzyko, papież odwiedzi tylko stolice.

Franciszek rozpocznie pielgrzymkę od stolicy Kenii, Nairobi, gdzie będzie uczestniczył w spotkaniu międzyreligijnym i ekumenicznym; odprawi mszę na kampusie uniwersyteckim, spotka się z młodzieżą na stadionie, odwiedzi jedną z ubogich dzielnic oraz złoży wizytę w biurze ONZ. Po południu 27 listopada przybędzie do Ugandy. W jej stolicy, Kampali, spotka się z katechetami i nauczycielami, zawita do anglikańskiego, a następnie katolickiego sanktuarium męczenników ugandyjskich w Namugongo (odległym 16 km od Kampali i obsługiwanym przez polskich franciszkanów), gdzie odprawi mszę, poza tym spotka się z młodzieżą i odwiedzi dom opieki dla niepełnosprawnych. Jeśli sytuacja na to pozwoli, rano 29 listopada Franciszek uda się do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, Bangi. W programie przewidziano przyjazd do obozu dla uchodźców, spotkanie ze wspólnotami ewangelikalnymi oraz dwie msze: na stadionie oraz w stołecznej katedrze, gdzie papież wyspowiada kilku młodych, a potem weźmie udział w modlitewnym czuwaniu. Ważnym punktem tego dnia będzie spotkanie ze wspólnotą muzułmańską w centralnym meczecie Bangi.

Z tej trójki państw stosunkowo najbardziej stabilnym krajem jest Uganda – paradoksalnie dlatego, że od 1986 r. w na wpół dyktatorski sposób rządzi tym krajem prezydent Yoweri Museveni. Ale i Uganda ma swoje problemy – od 1987 r. na północy kraju trwa rebelia prowadzona przez sfanatyzowaną Armię Bożego Oporu (LRA), która zamordowała kilkadziesiąt tysięcy osób. Kenia zmaga się z atakami terrorystów z somalijskiej islamistycznej grupy Al-Szabab – najkrwawszy atak nastąpił 3 kwietnia tego roku, gdy na kampusie uniwersyteckim w mieście Garissa islamiści zamordowali 147 chrześcijańskich studentów. W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 r. toczy się wojna domowa między chrześcijańską większością i muzułmańską mniejszością. W Bangi od kilku tygodni dochodzi do starć ulicznych, w których zginęło prawie sto osób, a kilkaset zostało ciężko rannych. Niedawno arcybiskup Bangi, Dieudonné Nzapalainga, nazwał stolicę „miastem umarłych”.

„Ojciec Święty osobiście chciał tej pielgrzymki m.in. właśnie ze względu na sytuację panującą w tych krajach. Jest przekonany, że może ona stać się przyczynkiem do przywracania pokoju. Dlatego też gotów jest stawić czoło ewentualnemu niebezpieczeństwu” – przekonywał pod koniec października watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]