Reklama

Ładowanie...

Outsider Franciszka

28.05.2017
Czyta się kilka minut
Mimo napięć między papieżem a niektórymi włoskimi biskupami, Franciszkowi udało się zreformować wybór przewodniczącego Episkopatu Włoch.
B

Biskupi włoscy nie zawsze z owacjami przyjmowali reformy Franciszka. Mówiło się o różnicy zdań między papieżem a byłym już przewodniczącym Konferencji Biskupów Włoskich (CEI), kard. Angelem Bagnasco. Metropolita Genui, podczas konklawe 2013 r. wymieniany wśród papabili, po wyborze Bergoglia nie do końca akceptował ideę Kościoła-szpitala polowego oraz bardziej otwartego na niesakramentalnych. Był przeciwny – a z nim większość biskupów – zgłaszaniu do prokuratury przypadków molestowania nieletnich przez księży (tłumaczył to koniecznością „ochrony ofiar”). Był oponentem zapowiadanych przez papieża zmian w istniejących od 1952 r. zasadach wyboru przewodniczącego CEI.

Otwierając obrady biskupów 23 maja w Watykanie, papież wyraźnie podkreślił więc, że między nim a kardynałem Bagnasco „istnieje dziś przyjaźń”. A potem zażartował: „Jak mi się Bagnasco odpłaci za wszystko w Genui?”. Do...

3872

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]