Reklama

Oczy krowy

24.06.2019
Czyta się kilka minut
Na białej karcie zapisali postulaty. Wybija się hasło „W stadzie siła”.
Jeden z właścicieli stada wolnych krów Marian Skorupa, Deszczno, 29 maja 2019 r. LECH MUSZYŃSKI / PAP
K

Każdy z nas jest dłużnikiem miłości – mówi i patrzy gdzieś ponad ogrodzenie, ponad domy, ponad wieś. – Tego długu nigdy nie spłacimy, choć możemy próbować.

– Wobec zwierząt też mamy dług? – pytam.

– Oczywiście, przecież to żywe, Boże stworzenia. One czują, proszę pana, czują czasem więcej niż my.

Przerwany pastuch

W aparacie robię maksymalne zbliżenie i dopiero wtedy rozpoznaję ich sylwetki. Wolne krowy z Deszczna – tak je nazywają. Czasem mówią „dzikie”, ale to słowo ma w sobie zbyt duży ciężar. Krowy z Ciecierzyc (w gminie Deszczno) od ludzi nie uciekają, nie kryją się w zaroślach. Zadomowiły się na wielu dziesiątkach hektarów miejscami podmokłych terenów rezerwatu przyrody Zakole Santockie.

Są tu od piętnastu lat albo dłużej. Wersje się różnią i trudno ustalić prawdziwą, bo tak naprawdę „uwalnianie się” stada było procesem. Przetrwały mroźne...

16456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]