Reklama

Oby nie doszło do „Omegi”

Oby nie doszło do „Omegi”

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Warianty wirusa SARS-CoV-2 będą oznaczane literami greckiego alfabetu – zdecydowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
N

Nazwę „Alfa” otrzymał ten zidentyfikowany po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. „Beta” to wariant nazywany dotąd „południowoafrykańskim”, „Gamma” – tzw. brazylijski, „Delta” – tzw. indyjski.

Zmiana ma zakończyć stygmatyzowanie krajów, które pierwsze wykryły i poinformowały o nowych mutacjach. Podobnie było z nazwą choroby COVID-19, którą WHO zaproponowała, aby uniknąć jej ewentualnych skojarzeń z miastem Wuhan („wirusem chińskim” nazywał SARS-CoV-2 m.in. Donald Trump). W przeszłości nazwy wirusów często miały konotacje geograficzne – np. Ebola to rzeka w Demokratycznej Republice Konga.

Każdy wirus z czasem zmienia nieco swoją strukturę – większość tych zmian nie ma znaczenia dla jego właściwości. Nowe warianty to mutacje, które np. łatwiej się rozprzestrzeniają, mogą powodować cięższy przebieg choroby, mieć wpływ na skuteczność terapii bądź wymagać innych metod diagnozowania. Oprócz wariantów Α–Δ, które WHO zaleca szczególnie obserwować (variants of concern), wyodrębniono sześć innych, potencjalnie mniej groźnych mutacji SARS-CoV-2 (variants of interest). ©℗


Czytaj także: Narodowy Program Szczepień pozornie ma się dobrze, ale wysokie wskaźniki z ostatnich dni to efekt wizyt po drugą dawkę.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]