Reklama

Polska między falami

Polska między falami

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Narodowy Program Szczepień pozornie ma się dobrze, ale wysokie wskaźniki z ostatnich dni to efekt wizyt po drugą dawkę.
Szczepienia młodzieży w V LO we Wrocławiu, 1 czerwca 2021 r. / Fot. Krzysztof Kaniewski / Reporter / East News
K

Koronawirus odżył w Wielkiej Brytanii, powodując nawet ponad 6 tys. nowych zakażeń dziennie. Nie wzrosła jednak liczba hospitalizacji – co może wskazywać na to, że w społeczeństwie w dużym stopniu wyszczepionym (ok. 60 proc. przynajmniej jedną dawką) wirus wprawdzie się rozprzestrzenia, ale nie wywołuje ciężkiego przebiegu choroby. Na Wyspach dominuje już wariant indyjski – bardzo zakaźny, przed którym skutecznie chronią dopiero dwie dawki szczepionki.

To ważne memento dla Polski: w naszym kraju do odporności zbiorowej droga daleka, a nie wyszczepiliśmy w wystarczającym stopniu nawet grup ryzyka. Lekarze rodzinni są zaskoczeni, w jak wielu przypadkach spotykają się z odmową seniorów. Środowisko lekarskie podpowiada – nie po raz pierwszy – że tę grupę najskuteczniej przekonaliby duchowni. Nową kartą do rozegrania jest uruchomienie szczepień dzieci od 12. roku życia.

Narodowy Program Szczepień pozornie ma się dobrze, ale wysokie wskaźniki z ostatnich dni to efekt wizyt po drugą dawkę. Rejestracji w systemie jest coraz mniej. Rząd na razie nie sięga po narzędzia przymusu i stawia na perswazję: osoby niezaszczepione mogą spodziewać się telefonów od konsultantów. Według NFZ skuteczność takiej metody sięga 25 proc.

Eksperci nie pytają już, czy czwarta fala nadejdzie. To jest właściwie pewne. Prawdopodobnie jednak – dzięki zaszczepionej części populacji – szpitalom nie zagrozi już paraliż, mniej będzie również przypadków ciężkich i śmiertelnych. Ale nadal trzeba się liczyć z powrotem części obostrzeń sanitarnych.

Czytaj także: Maciej Müller: Oddział zamknięty

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, zajmujący się również tematami historycznymi oraz dotyczącymi zdrowia. Z  „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Studiował historię na Uniwersytecie...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]