Reklama

Oblężenie

Oblężenie

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Izraelsko-egipska blokada Strefy Gazy uderza w zwykłych ludzi. Rządzący tam Hamas i tak sobie poradzi. "Społeczność międzynarodowa odpowiada za to, że Gaza stała się gettem" - mówi Ewa Jasiewicz.
K

Kiedyś, dawno temu, małe chipsy kosztowały pół szekla. Odkąd wszystko zaczęło przychodzić do nas tunelami z Egiptu, kosztują szekla. Duża paczka kosztowała 5, teraz 10 szekli. Wszystko jest z tuneli, bo Żydzi... to znaczy, bo Izraelczycy blokują nas z każdej strony" - tak dziewięcioletnia Sirin, mieszkanka Gazy, opowiadała Amirze Hass, dziennikarce izraelskiej gazety "Haaretz".

Dla Amiry Hass wizyta w Gazie nie jest czymś wyjątkowym: mieszkała tam kiedyś przez kilka lat (od 1993 r.), a teraz powraca do niej, raz po raz - zwykle nielegalnie. W oczach rządu Izraela i zdecydowanej większości współobywateli to, co robi Hass, jest wyrazem awanturnictwa albo wręcz szaleństwa.

***

Blokada Gazy jako "wrogiego terytorium" - lądowa i morska - została nałożona w czerwcu 2007 r. Najpierw była to blokada izraelska. Dziś jest izraelsko-...

6804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]