Reklama

Obietnica

Obietnica

13.03.2017
Czyta się kilka minut
„Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak staniecie się synami Ojca waszego, który jest w niebie” – oto Ewangelia soboty pierwszego tygodnia Wielkiego Postu (zob. Mt 5, 44-45).
K

Które z tych zdań jest Ewangelią? Dobrą Nowiną? Wielką Obietnicą?
„Staniecie się synami Ojca waszego, który jest w niebie”. To obietnica dla każdego z nas: staniesz się synem Boga. Może ktoś jednak zapytać: Jak to, czy nie jesteśmy dziećmi Boga? Już przez sam fakt stworzenia? Tym bardziej: stworzenia na Jego „obraz i podobieństwo”? Czy nie jesteśmy dziećmi Boga jeszcze bardziej od momentu chrztu?
Z całą pewnością tak. Nosimy w sobie od stworzenia obraz Boga – i to nieusuwalnie. Jesteśmy Jego dziećmi zrodzonymi we chrzcie – z łona Matki, którą jest Kościół. I znów: chrzest jest z nas nieusuwalny – zostawia po sobie nieusuwalne znamię.
Czy jednak nie myślimy o tym darze zbyt statycznie i... usypiająco? Skoro „nieusuwalny”... Przecież logika darów Bożych to logika miłości, a ta jest dynamiczna. Chce wzrastać. Szuka po temu każdej okazji. Chce stawać się coraz bardziej intensywna, rozpalona, pochłaniająca, obejmująca wszystko. „Miłość nigdy nie ustaje”. Dojrzewa w człowieku – od dziecięctwa do dorosłości – i do wieczności. Dojrzewa w przyjmowaniu. I dojrzewa w odpowiedzi: w dawaniu.
Tak jest też z darem usynowienia/dziecięctwa Bożego. Rządzi nim dawno odkryta zasada: stań się, kim jesteś. Jesteś człowiekiem? Stawaj się nim. Jesteś chrześcijaninem? Stań się nim. Jesteś kapłanem? Bądź (prawdziwym!) kapłanem. Jesteś ojcem lub matką? Bądź naprawdę ojcem czy matką dla swoich dzieci. Jesteś dzieckiem Boga? Stawaj się nim.
Pytasz jak? Odpowiedź brzmi: „miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”.
Oto moment – miejsce („sakrament”) pomnożenia łaski synostwa. Wydarzenie, w którym łaska ukazuje całą swoją dynamikę – potencjał wzrostu. Bo to łaska uzdalnia człowieka do tej formy miłości, jaką jest miłość do nieprzyjaciela. Ta miłość jest w nas miejscem doświadczenia w sobie czegoś boskiego. To jest miłość (agape) właściwa Bogu – to „On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Mt 5, 45).
Ten wzrost – ta eksplozja – łaski okazuje się wtedy również naszym wzrostem. Z człowieka „wychodzi” wielkość, która zdumiewa i jego samego, i wszystkich innych. Jest doświadczana jako dar, ale przecież nie jest czymś zewnętrznym czy obcym. Jest reakcją własną – osobistą, nienarzuconą. Okazuje się też wtedy skutecznym działaniem, a nie równie utopijnym, co masochistycznym idealizmem.
Przeczytajmy fragment „Męczeństwa św. Polikarpa” (tekst z II w.). Opowiada między innymi o aresztowaniu świętego: „konni policjanci, tak samo jak zwykle uzbrojeni, wyprawili się jak na zbójcę. Późnym wieczorem, wtargnąwszy wszyscy razem, znaleźli go w małej izdebce na piętrze (...) zszedł i rozmawiał z nimi. Natychmiast, choć późna była pora, kazał im dać jeść i pić, ile chcieli, a prosił tylko o użyczenie mu jednej godziny, żeby mógł się pomodlić spokojnie. Kiedy oni przystali, zaczął modlić się stojąc, a był tak pełen łaski Bożej, że przez dwie godziny nie mógł przestać mówić. Zrobiło to wielkie wrażenie na tych, co go słuchali, a wielu żałowało, że przyszli uwięzić tak świętego starca”. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]