Reklama

O sumieniu romantycznym słów kilka

O sumieniu romantycznym słów kilka

01.06.2003
Czyta się kilka minut
Mamy się zająć „sumieniem norwidowskiego słowa”. Ale Norwid to dziecko romantyzmu. Czym jest u Norwida „sumienie słowa”? Jest samym Norwidem.
W

W roku 1987 prof. Józef Fert (w owym czasie doktor filologii polskiej KUL) złożył Wydawnictwu Ossolineum ofertę opracowania do serii „Biblioteka Narodowa” wyboru wierszy lirycznych Norwida. Po kilku latach, w marcu 1991, autor pomysłu postanowił zmienić koncepcję tomiku, zastępując Norwidowskie liryki wyborem myśli poety, zawartych w tekstach dyskursywnych. Tomik miał nosić tytuł „Norwidowski Alwar”, który wkrótce zmieniono na „Sumienie Norwidowskiego słowa”.

Po wpłynięciu maszynopisu do Wydawnictwa, w marcu 1992 r., prof. Jan Błoński, redaktor naukowy „Biblioteki Narodowej” zwrócił się do zaprzyjaźnionego ks. prof. Józefa Tischnera o napisanie recenzji i wstępu filozoficznego. Recenzja Księdza Profesora została przedłożona Ossolineum w sierpniu 1992, zaś wstęp - w lutym 1993.

Jednakże połączenie filozoficznego tekstu Tischnera z krytycznoliterackim wstępem Ferta i jego...

24554

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]